Новите патенти покажуваат како следниот Apple Pencil може да се подобри

Додека го чекавме следното (се чини неизбежно) обновување на iPad Pro, чиј последен модел беше промовиран во 2018 година, би можеле да имаме и обновување на Apple Pencil. Втората генерација на молив од Apple, што е онаа што ја имаме во моментов, дојде со подобрувања во системот за полнење и држење и со гестови на допир за промена на алатките или за поништување на сработеното. Нов патент на Apple ни покажува како следниот молив за Apple може да се подобри на сегашниот.

Во моментов Apple Pencil има само двојно „чешма“ во областа близу до врвот за да може да извршува функции како што се вратете го последното дејство или сменете ја активната алатка, нешто што може да се прилагоди во секоја апликација. На ова се додаваат и функциите што ги имаа првата генерација на Apple Pencil, како што се чувствителноста на притисокот што може да се изврши, може да се измени интензитетот на ударот, или сензорот за наклон што овозможи промена на дебелината на истиот, како да се користи молив.реално. Но, Apple сака да оди понатаму и новите патенти ни го покажуваат патот по кој може да се движи.

Apple сака да ја прошири областа чувствителна на гестови, држејќи ја на истата локација како и сега (токму таму каде што го држите моливот со прстите) и направете го од флексибилен материјал што дозволува да се вршат други гестови за модифицирање на функциите, како што се дебелината на ударот или дури и за да може да се движите низ менијата. „Епл“ дури смисли систем што ќе овозможи да се отфрлат допирите што би ги направиле во таа област кога се користи моливот, и кој во основа може да се сумира во тоа додека пишуваме или не цртаме други гестови и кога го држите моливот надвор чашата на iPad, да. Дури се зборуваше и за можноста за користење на ротацијата на Apple Pencil за зголемување или намалување на зумирањето на сликата.

Како и сите патенти што ги задржува Apple, тој може да излезе на виделина во повеќе или помалку блиска иднина, или никогаш нема да се користи. Но, со оглед на тоа Apple Pencil стана многу корисна алатка за корисниците на iPad Proи дека овие опишани функции би биле навистина корисни, повеќе од веројатно е дека порано или подоцна ќе видиме нов Apple Pencil кој вклучува некои од овие карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.