Што има ново во iOS 15.1

Како што објави Apple минатата недела, првото големо ажурирање на iOS 15, iOS 15.1, беше објавено вчера попладне (шпанско време), ажурирање што пристигнува со некои од најочекуваните карактеристики дека Apple не ги вклучи во финалната верзија на оваа верзија и некои од оние кои стигнаа до новиот iPhone 13.

Ако сакате ги знаеш сите вести кои се веќе достапни преку iOS 15.1 и iPadOS 15.1 по ажурирањето на најновата веќе достапна верзија, ве поканувам да продолжите да читате.

SharePlay

SharePlay е функција дизајнирана да им овозможи на луѓето да бидат виртуелно поблиски благодарение на FaceTime, функционалност родена од потребата од пандемијата на коронавирус да одржуваме контакт со нашите пријатели и семејството.

Оваа функција им овозможува на учесниците на учесниците синхронизирано репродуцирајте музика, серии и филмови и на тој начин го коментираат како да се заедно во иста просторија.

Покрај тоа, тоа исто така дозволува споделете го вашиот екран на iPhone, iPad или Mac со некој друг, идеална карактеристика за планирање патување, дружење со пријателите, помагање некому да го постави или да ги реши проблемите на вашиот уред.

ProRes (iPhone 13 Pro)

Native ProRes на iOS 15.1 бета 3

Со претставувањето на опсегот на iPhone 13, Apple воведе нова видео опција наречена ProRes, a формат за снимање видео се користи во професионални снимки кои нудат поголема верност на боите и помала компресија на видеото, така што се губат многу помалку детали.

Оваа функција достапно само на iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max, корисници кои не само што можат да снимаат, туку и да ги уредуваат и споделуваат видеата создадени од нивните уреди. Оваа функција е достапна во поставките на апликацијата Камера - Формати - ProRes.

Ако сакате снимајте во 4K со 30 fps, потребен ви е iPhone 13 Pro од 256 GB или повисок, бидејќи во моделот за складирање од 128 GB, оваа функција е ограничена на 1080 при 60 fps. Ова е затоа што, според Apple, една минута видео во 10-битен HDR ProRes зафаќа 1.7 GB во HD режим и 6 GB во 4K.

Макро функција

Макро фотографија

Друга од новите функции достапна преку камерата на новиот iPhone со iOS 15.1 е макрото. Со iOS 15.1, Apple додаде прекинувач на оневозможи автоматско макро.

Кога е деактивирана, апликацијата Камера нема автоматски да се префрли на бавен Ултра широк агол за макро фотографии и видеа. Оваа нова функција е достапна во Поставки - Камера.

Подобрувања во управувањето со батеријата на IPhone 12

iOS 15.1 воведе нови алгоритми за да се знае точната состојба на батеријата, алгоритми кои нудат најдобра проценка на капацитетот на батеријата со текот на времето на iPhone 12.

HomePod поддржува аудио без загуби и Dolby Atmos

Не само што iPhone доби важни вести со iOS 15.1, бидејќи HomePod исто така го ажурираше својот софтвер на 15.1, додавање аудио без загуби и поддршка за Dolby Atmos со просторно аудио.

За да ја овозможиме оваа нова функција, тоа мора да го направиме преку апликацијата Home.

Домашна апликација

Се додадени нови активирања за автоматизација врз основа на читање од сензор за осветлување, квалитет на воздух или ниво на влажност компатибилно со HomeKit.

Текст во живо на iPad

Функција на препознавање на текст, Текст во живо, достапен преку камерата на iPhone, сега е достапен и на iPadOS 15, функција која ви овозможува да препознавате текстови, телефонски броеви, адреси ...

Оваа функција е достапна на iPad со A12 Bionic процесор или повисок.

Кратенки

Се додадени веќе закажани нови акции што ни овозможува да поставиме текст на слики или датотеки во формат GIF.

Картичка за вакцинација во Wallet

Apple Wallet на iOS 15

Корисниците кои ја примиле вакцината COVID-19 може да ја користат апликацијата Wallet за складирајте и генерирајте картон за вакцинација што може да се прикаже секаде каде што е потребно без да мора да носите физичка потврда на хартија.

Оваа функција во моментот тој е достапен само во некои држави на Соединетите Американски Држави.

Поправени грешки

Поправен е проблемот што го прикажа апликацијата Photos кога прикажување погрешно дека просторот за складирање бил полн при увоз на видеа и фотографии.

Проблемот што се појави при репродукција на аудио од апликација што може паузира при заклучување на екранот.

Со iOS 15.1 го реши и проблемот што не дозволи уредот да открие достапни Wi-Fi мрежи.

MacOS 15 Monterey сега е достапен

macOS Монтереј

Заедно со објавувањето на iOS 15.1, Apple го објави финалната верзија на macOS Monterey, нова верзија која воведува некои од функциите кои се достапни и на iOS како што е SharePlay.

Засега, функцијата Контрола на Универзална, функција која ви овозможува да го продолжите мониторот од Mac на iPad, не е достапна, но ќе пристигне во наредните недели, според Apple пред неколку дена.

macOS Монтереј добредојде Кратенки, конкретниот режим и обновениот Safari на iOS 15. Оваа нова верзија е компатибилна со истите компјутери како macOS Big Sur.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.