Ова се вестите што ќе пристигнат со tvOS 9.2 [слики]

TvOS-9.2

Apple вчера објави нови бета-верзии за сите свои оперативни системи. Заедно со првите бета-верзии на iOS 9.3, OS X 10.11.4 и watchOS 2.2, на tvOS 9.2 прва бета верзија, системот што ќе ги донесе најинтересните вести од четирите. Ова е разбирливо, бидејќи tvOS пристигна пред помалку од три месеци и има уште многу да се подобри, само треба да запомниме дека на почетокот не можевме да ја користиме Remote апликацијата за да го реализираме ова. Тогаш ние ќе ви покажеме сите новости што ќе пристигне со tvOS 9.2.

Можност за креирање папки

папки-ТВ

Секој пат кога инсталираме апликација на кој било оперативен систем на Apple, нејзината икона се појавува последно на почетниот екран (или Launchpad на OS X). Не мислам дека ова е најдобриот начин за додавање на апликациите, бидејќи би било подобро ако тие беа додадени по азбучен ред или нешто слично, но, од tvOS 9.2, ќе можеме да креирајте папки исто како и кај iOS и OS X.

уреди-твос

Кога иконите ќе почнат да се тресат, можеме да извршиме некои активности исто како во iOS. Pressе се појави притискање на копчето Репродукција / Пауза за една секунда неколку опции и контроли, како што можете да видите на следната слика.

уредувајте мени за ТВ

Избирач на апликации како во iOS 9

мултитаскинг-телевизор-9.2

Ако тие ќе го сменија, зошто го додадоа на начинот на кој го сторија тоа? Во тоа време, избирачот на апликации, кој е исто така познат како мултитаскинг, ги става картичките за апликации една до друга, нешто слично како што ни беа прикажани во iOS 8. Од tvOS 9.2 ќе ги видиме овие картички како во iOS 9. Тие се многу попривлечни визуелно, но се помалку продуктивни. Идеално, можете да видите колку повеќе карти, толку подобро.

Апликација за подкасти

подкасти-телевизии

Постојат неразбирливи движења на Apple. Како започнувате производ без достапна апликација за Подкасти? Па да. Излезе дека тие додаваат и не можат да ја деинсталираат апликацијата на iOS и tvOS ниту можеме да ја преземеме. Па, ова ќе се промени во tvOS 9.2. Повеќе нема да треба да правиме Airplay од iPhone или iPad за да ги слушате или гледате нашите Подкасти.

Способност да се користат Bluetooth тастатури

Кога четвртата генерација на Apple TV се појави во продажба, пишувањето беше кошмар. Користењето на Сири далечинскиот управувач за контрола на системот е во ред, никој не го негира тоа, но мора да ги барате буквите една по една со лизгање на линија со азбука воопшто не е продуктивна. Набргу откако можевме да го внесеме текстот со далечинската апликација и од tvOS 9.2 ќе можеме да користиме Bluetooth тастатури. Дали ќе создадат игри каде што можеме да користиме тастатура?

Поддршка на MapKit

Прелетување

Или што е исто, за апликации што користат природни мапи на Apple. Како и сè што завршува во -Комплет, ова не е нешто до кое можат да пристапат корисниците, туку повеќе алатки за оние програмери тие можат да додадат во своите апликации, во овој случај, информации од Мапите.

Сири учи нови јазици

сири-твос

Кога Apple TV 4 се појави во продажба, Siri беше достапен само на 8 јазици. На првиот список имаше само јазици со специфичен изговор, како што беше случај и ова не е променето, шпанскиот што најмногу се зборува во Шпанија (на пример, нема андалузиски акцент). На tvOS 9.2, Сири учи акценти на шпански јазик што се зборува во САД и француски јазик во Канада.

 

Не е исклучено дека повеќе пристигнуваат новини во последната верзија на tvOS 9.2, но, досега, сето тоа е додадено.

TvOS 9.1 бета-слики од 1: 9to5mac


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марио бокачо dijo

  Се надевам дека со вклучувањето на шпанската верзија Сири, Соединетите држави можат да го овозможат далечинскиот управувач на Сири за Латинска Америка.

 2.   Јаранор dijo

  И се надевам дека ќе ја вклучат Сири за нетфликс Шпанија во последната верзија.