Ова се новостите за HealthKit во iOS 14

HealthKit е доказ дека здравјето е важно за Apple. Заедно со Apple Watch, овој комплет за развој ги обезбедува потребните алатки на инвеститорот и на корисникот за да создадат и уживаат, соодветно, во апликациите за здравје и мониторинг. Apple Watch исто така ја вклучува опцијата за вршење на ЕКГ и помага да се утврди дали е ненормално или не. За време на WWDC пред неколку недели, Apple ја покажа веста за ХелтКит меѓу кои се наоѓаме нови симптоми за следење, можноста за отворете ЕКГ со апликации од трети страни и, конечно, нови опции за мобилност на Apple Watch.

ЕКГ може да се отвори со други апликации благодарение на HealthKit

HealthKit е суштинска рамка која ги интегрира сопствените и трети лица здравствени и фитнес податоци за да им помогне на луѓето да управуваат со нивните лични здравствени информации. Дознајте за најновите ажурирања на HealthKit, обезбедувајќи пристап до читање до EKG на Apple Watch и снимајте и следете повеќе од десетина нови симптоми и нивната сериозност. Исто така, ќе ги разгледаме најновите типови на податоци за мобилност, како што се брзината на одење и должината на чекорот, за да им помогнеме на луѓето да ја следат и разбираат нивната мобилност со текот на времето.

Un комплет за развој е збир на алатки кои се вртат околу некоја тема и му овозможуваат на инвеститорот да изврши одредени специфични активности. Apple има десетици комплети за развој како што се ARKit, HealthKit или ResearchKit. Денес ќе се фокусираме на HealthKit и неговите вести презентирани на WWDC.

Прво, читањето на EKG е отворено за апликации од трети страни. Затоа, програмерите ќе можат да создаваат апликации што овозможуваат зачувување и анализа на дневниците. Пример може да бидат здравствените центри во нашите градови кои ни овозможуваат да ги поставуваме нашите електрони директно од нашиот iPhone или Apple Watch.

Второ, Apple вклучи нови симптоми за следење внатре во комплетот. Некои од овие нови симптоми се отежнато дишење, дијареја, промени во спиењето, назална конгестија, инконтиненција на урина, замор, надуеност ... На овој начин, развивачите и истражувачите можат да ги поврзат овие симптоми и нивната еволуција со постојните болести.

Конечно, тие се интегрирани нови опции за мобилност во рамките на Apple Watch:

  • Брзина на одење и должина на чекорот
  • Брзина на искачување и спуштање на скалите
  • Тест на далечина од 6 минути
  • Асиметричен скок

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.