Ова се новостите за iOS 14 Beta 3

Apple го лансираше третиот Бета на iOs 14, како и iPadOS, заедно со оние на watchOS 7 и macOS 11 Big Sur. Во овие нови верзии, тој продолжува да ги полира грешките, покрај некои естетски промени, меѓу кои и нови додатоци и нова икона за апликацијата Музика. Подолу ви ги кажуваме сите промени.

Apple сè уште го полира iOs 14 за да излезе по летото и веќе го објави третиот Beta за програмерите. Во него, тој поправи некои грешки од претходните бета-верзии, иако сепак препознава некои грешки. Вклучува и некои естетски промени, како што се нови додатоци за апликацијата Часовник, што сега можеме да го вклучиме на нашиот почетен екран со три големини, така што од нашата отскочна даска ќе можеме да ги знаеме временските услови во различни области на светот, без да мора да ја отвораме апликацијата.

Како што можеме да видиме на сликата на заглавието, Иконата на апликацијата Музика исто така се смени, враќајќи го дизајнот што веќе можевме да го видиме во iOS 7 и iOS 8, иако со помек градиент, со што се напушта иконата со бела позадина и буквата музика во градиент во боја. Тој исто така го модифицираше додатокот за Музика, кој сега нуди шарена, црвена позадина, иста како и позадината на иконата сега. Можеме да видиме и некои измени на иконите во рамките на апликацијата Музика.

Со watchOS 7, вклучена е функција за миење раце, што автоматски открива кога миеме раце за да започнеме одбројување од 20 секунди што ќе не предупредува кога ќе завршиме за да знаеме дека ги исправме правилно. Сега во рамките на апликацијата Apple Watch на iOS 14 можеме да поставиме потсетник за да не известиме ако по неколку минути од пристигнувањето дома не сме ги измиле рацете.

Некои детали се променети и во маските за Memoji, во графичкиот елемент Време на употреба и има нови прозорци што се појавуваат кога за прв пат додавате графичка контрола или ја преуредувате отскочна штица. И лоши вести за корисниците на iPhone со 3D Touch: во овој Бета 3 тој е привремено оневозможен, но само привремено, засега. Ако Haptic touch сепак работи (проповедајте неколку секунди). Ако се појават нови вести, ќе ви кажеме за нив токму тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ivan dijo

  поместете го курсорот… најдобрата функција во историјата на iphone исчезна !!!…

 2.   ZynFish dijo

  Како се осмелувате да го исклучите 3D Touch? (Бидејќи се сомневам дека ова ќе биде привремено, мислам, дали Apple ви рече дека е така?) Мислам ... вреди да бидам проклето ако бесрамно исчезна од најновите уреди, многумина од нас сеуште го имаат и Јас лично сакам да можам да го поместувам курсорот и да избирам збор само со притискање.

  1.    Луис Падилја dijo

   Apple го вели тоа во белешките за објавување: привремено оневозможување на 3D Touch.

   Курсорот може да продолжи да се движи, патем, само треба да ја држите тастерот space за да го сторите тоа, ќе видите како тастатурата станува trackpad.