Перископ додава поддршка за видеа од 360 степени

Прво, тоа беше преносот на видеото во живо, кое иако не беше Твитер кој го измисли, тој беше оној што го популаризираше меѓу масите. Сега е видео од 360 степени, новиот начин да му покажеме на светот сè околу нас. Твитер штотуку објави дека работи на поддршка на видео од 360 степени преку својата апликација за видео во живо „Перископ“, видео сервис во живо, кој стана еден од најпопуларните и најбараните услуги во последните месеци од страна на корисниците.

Оваа нова опција ќе работи исто како и услугите што веќе нудат ваков тип на услуга. Видеата емитувани во овој формат ќе ја вклучуваат етикетата Live 360 ​​и за да видиме сè што ја опкружува предметната сцена, ќе треба да ја поместиме сликата со прст. Според Перископ на неговиот блог каде ги објавил вестите, видеата од 360 степени се чекор напред за корисниците да се потопат во содржината што ја гледаат, како да се дел од акцијата.

Видеото од 360 степени не значи само да нè однесе на места што никогаш не сме биле, туку е да се поврземе со луѓе и да искусиме нешто ново со нив. Со овие видеа, корисникот нуди начин да ги натера корисниците да учествуваат во опкружувањето во кое го споделуваат.

Видеа од 360 степени се поддржани од апликацијата Перископ исто како и десктоп верзијата, освен ако го користиме прелистувачот Сафари, кој во моментот не е компатибилен со оваа функција. Во моментов оваа функција е во бета фаза, така што само неколку корисници имаа пристап до неа. Веднаш штом услугата е подготвена, најдоцна за неколку недели, оваа функција ќе биде достапна за сите корисници на платформата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.