Плочката ги испраќа своите поплаки против Епл до Европската унија

Плочка

Пред неколку месеци, компанијата за локализирање на уреди Tile го изрази своето незадоволство против Apple, поради промените што ги направи во последните месеци, месеци што му штетат на неговиот деловен пат и кои се јасно фокусирани на намалување на функционалноста на нивните уреди во корист на AirTags.

Фајненшл тајмс наведува дека компанијата за плочки испратила писмо до Европски комесар за конкуренција, Margrethe Vestager, во која тврди дека Apple ја злоупотребува својата моќ во iOS за да им отежне на своите клиенти да ги користат уредите за локација на компанијата и да ги фаворизираат сопствените производи.

плочка

Плочка тврди дека со објавувањето на iOS 13, Apple започна ја попречуваат работата на вашите светилници Во споредба со апликацијата Барај, апликација што ви овозможува постојано да ја знаете моменталната и претходната позиција на кој било од уредите поврзани со Apple ID и кои имаат интернет-врска. Оваа компанија тврди дека функциите се селективно оневозможени што и овозможиле да го понуди истото искуство како до лансирањето на iOS 13.

Оваа мала калифорниска компанија сака Европската унија одблизу да ги разгледа деловните практики на Apple, бидејќи покрај тоа, Apple го раскина договорот за продажба во Apple Store на уредите со плочки, одлука што според оваа компанија се должи на претстојното лансирање на AirTags, системот за локација на Apple за кој зборуваме веќе неколку месеци и чие работење е практично исто како и моментално што го нуди Tile со своите уреди.

Од Епл, преку портпарол, негираат обвинувања за неконкурентно однесување за што тврди Тајлс. Според она што го велат од „Епл“, произведените промени се должат на подобрувањата во приватноста што „Епл“ ги воведува последниве години за да ги заштити податоците за локацијата на своите корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.