50% од продадените iPad и Mac компјутери последниот квартал се наменети за нови клиенти

Се разбира, Apple се зафати со продажбата на новиот iPad и новите Mac. Во оваа смисла, компанијата покажува навистина спектакуларни бројки во однос на приходот и профитот добиен во текот на последниот фискален квартал, но најважно е што компанијата Купертино предупредува на тоа 50% од купувачите на Mac и iPad се нови во компанијата.

Ова значи дека повеќе од половина од приходите што ги доби Apple во текот на овој последен квартал доаѓаат од корисници кои претходно никогаш не поседувал производи на Apple. Неколку навистина спектакуларни вести се дека компанијата зголемила 54% од своите приходи во последниот квартал во споредба со истиот период од претходната година.

Не се сомневаме дека iPhone продолжува да биде компанија која придонесува најмногу приход, но Mac и iPad продолжуваат да ги зголемуваат своите приходи. Главниот финансиски директор на Apple, Лука Маестриза време на конференцијата за финансиски резултати рече дека половина од продажбата на Mac и iPad во текот на вториот квартал отишле директно на нови клиенти. Ова е импресивен раст што значи дека активната база на уредите на Apple продолжува да се шири и ова логично ќе може да ги развива услугите што ги нудат во Apple.

Пристигнувањето на М1 на Mac навистина значеше уште една важна промена во менталитетот на корисниците и е дека освен што се постигнува многу поевтина цена отколку со процесорите Intel, корисниците имаат исти или дури и подобри перформанси со опремата . Ова додадена на желбата многу корисници да се префрлат на екосистемот на Apple ги прави бројките навистина спектакуларни во претходниот квартал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.