Поштенско сандаче и рингишпил Dropbox, затворете ја следната година

Сандаче

Вчера во понеделникот момците од Дропбокс објавија две новости дека повеќе од една нема да сака влакно. Од една страна ја наоѓаме услугата рингишпил што дозволено е автоматско поставување на нашите фотографии на Dropbox ќе се затвори следната година. Со толку мал простор за складирање бесплатно, на корисниците им беше доста тешко да го искористат, повеќе од она што беше строго потребно за да се добијат 3 GB што ни ги понуди Dropbox за користење на оваа услуга.

Од друга страна, го наоѓаме поштенското сандаче, друга услуга што ќе престане да работи, клиентот за пошта што пристигна во App Store пред околу две години и купено е од Дропбокс кратко време потоа, да направи револуција во апликациите за е-пошта, додавајќи гестови на прсти за да ги извршиме најчестите операции секогаш кога ќе се консултираме со нашето сандаче.

рингишпил

Dropbox изгледа како сакате да се фокусирате единствено на она што во моментов ви дава пари и дека тие не се никој друг, туку плаќаат на клиентите на неговата услуга за складирање и дека планира да го затвори поштенското сандаче на 26 февруари, додека Вртелешката ќе го спушти слепиот на 31 март, подолг датум за корисниците да ја преземат зачуваната содржина за да се избегне тоа со намалувањето на 3 GB што ни ги понудија, фотографиите што ги зачувавме беа избришани.

Функциите што ги користевме во рингишпил ќе завршат интегрирани во Dropbox, така компанијата ќе ни овозможи да ги извршуваме истите функции само со апликација, но без да ни ја понудиме таа curубопитна и убава естетика што се користеше за консултација со сликите што ги имавме зачувано во облакот. Случајот со поштенското сандаче е по curубопитен бидејќи по нејзиното купување, компанијата само продолжи да нуди поддршка за Gmail, без да им дозволите на корисниците да додаваат сметки за е-пошта од други услуги, нешто што принуди многу корисници да користат други апликации со многу слична операција, поради гестови, како што се Spark и Outlook.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.