Преглед на акција камера Ји 4K +

Акционите камери стануваат сè попопуларни меѓу оние кои сакаат да ги снимаат своите годишни одмори, спортски активности или патувања, без страв од оштетување на фотоапаратот или паметниот телефон. Благодарение на мноштвото достапни додатоци, неговата компактна големина и неговиот постојано зголемување на квалитетот на снимките и фотографии, во денешно време тоа е речиси неопходен додаток дома веднаш штом сте fondубители на видео и фотографија.

Тестиравме еден од најинтересните модели на пазарот, акционата камера Ји 4К +, која ни нуди одлики резервирани за многу поскапи модели и може да се пофали дека може да направи 4K квалитетни снимки на 60fps, нешто што малкумина можат да го вклучат во нивните спецификации. Подолу ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Дизајн и спецификации

Дизајнот на камерата не е изненадувачки, во оваа смисла Ји сакаше малку да ризикува, но зошто да смени нешто што работи добро. Многу компактен и лесен, има големина од 65мм х 30мм х 42мм што го прави да се вклопи во секој џеб. Сепак, ќе бидеме погрешни ако сметаме дека спецификациите се слаби, бидејќи тоа вклучува четири-јадрен процесор Ambarella H2, 12MP Sony CMOS сензор и 2,2 screen екран на допир и 640 × 360 резолуција.

Во врска со врските Имаме само USB-C конектор со кој ќе ја наплаќаме камерата, ќе ги пренесуваме фотографиите и видеата што ги снимивме и ќе поврземе надворешен микрофон ако е така или сакаме. Голем успех да ги донесете сите приклучоци во едно кога зборуваме за толку мал уред, а за тоа USB-C е идеален. За вклучување и исклучување на фотоапаратот, за снимање видео и за снимање фотографии, ќе се користи копче на врвот.

Видеото е starвезда на оваа камера, со бесконечни достапни опции. Ако она што го сакаме е највисок квалитет Ова можеме да го постигнеме со видео од 4K 60fps, може да избереме режими „ultrawide“ или нормални, 4K, 2.7K, FullHD, резолуции од 720p и дури режим на забавено движење од 720p 240fps. Можеме дури и да снимаме видеа или да снимаме фотографии од TimeLapse истовремено. Сето ова со избирање на опциите од екранот на уредот со многу едноставен интерфејс преведен на шпански јазик.

Комплетот што го анализираме ги вклучува сите основи за да започнете да работите со оваа камера. Во прилог на камерата со нејзината екстраполарна батерија, која ни дава променлива автономија во зависност од видеото што го снимаме. Во случај на 4K Ultra 30fps, автономијата е околу 90 минутиАко се определиме за 60fps, автономијата се намалува на 70 минути. Вклучени се и кабелот за полнење и адаптерот за микрофон, како и куќиште отпорно на прашина и вода (камерата не е солидна без куќиште), заедно со стандардниот адаптер со навој за стативи или селфи. MicroSD не е вклучен, што мора да го купиме одделно. Производителот препорачува картички UHS Class 3, со капацитет до 64 GB.

Апликација за паметни телефони

Нешто што особено ми се допаѓа е можноста за контрола на камерата од вашиот паметен телефон, гледајќи што се снима во живо. избор на видео или фотографија и избор на различни режими на снимање и снимање што ги сакаме. Идеално е да се поставите на статив и да снимате себе си или група луѓе, без страв од напуштање на теренот. Имате дури и опција да ја контролирате камерата со вашиот глас, да започнете или да го запрете снимањето или да фотографирате преку вербални команди, да, на англиски јазик.

Покрај тоа, сите тие видеа и фотографии може да се прегледуваат од апликацијата за паметни телефони, дури и да се уредуваат. Врската помеѓу камерата и паметниот телефон се прави преку WiFi и тоа е многу стабилно и брзо. Нема да чекате да дојдете дома за да ги организирате вашите видеа бидејќи сето тоа можете да го направите од вашиот iPhone со неговата бесплатна апликација (линк).

Одличен квалитет, но потреба за стабилизатор

Снимките се од одличен квалитет, особено ако се определиме за 4K снимки, со многу чисти слики и со одлични детали. Микрофонот ги снима сите звуци без најмал проблем. Getе добиеме навистина спектакуларни видеа во кои деталите и боите ќе не изненадат, сè додека камерата е на статив или на надворешен стабилизатор.

Електронскиот стабилизатор не е доволен во 4K снимки кога има движења со умерен интензитет. Снименото видео во заглавието е слободно и оди брзо, а како што можете да видите, стабилизаторот се забележува, но не е доволен. И, ако директно се определиме за формат 4K 60fps, нема стабилизација. Ако сакаме да снимаме подвижни видеа со оваа камера, јас би препорачал да користите гимбал (Ји го има како дополнителен додаток) за оптимални резултати.

Мислење на уредникот

Камерата Yi 4K + е одлична алтернатива за оние кои сакаат врвна акција камера со поразумна цена отколку што нудат другите брендови. Со слични карактеристики (а во некои случаи и супериорни) во однос на „Топ“ моделите, овој Yi 4K + постигнува видеа со висок квалитет со 4K резолуција и до 60fps. Се разбира, ако сакате стабилноста да биде максимална, ќе ви треба надворешен стабилизатор, нешто вообичаено кај овој тип уреди, бидејќи неговиот електронски стабилизатор не може да направи чуда. По цена од 258 евра на Амазон (линк) вклучувајќи заштитни обвивки и кабли за поврзување, Тоа е најинтересниот модел што може да се купи токму сега во тој опсег на цени.

Акција камера Ји 4K +
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
258,99
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Квалитет на слика
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Квалитетни снимки до 4K 60fps
 • Лесен за ракување со својот екран на допир
 • Апликација за паметни телефони со контрола на фотоапаратот
 • Еден USB-C конектор за сите конекции

Contras

 • Подобрен електронски стабилизатор

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едуардо dijo

  Здраво, би сакал да знам дали кога ќе ја исклучите фотоапаратот со вклучено фиви, кога ќе го вклучите WiFi исто така ќе се вклучи, ми треба таа функција, сакам WiFi да се вклучи само со вклучување, може да се направи тоа? Поздрав

  1.    Луис Падилја dijo

   Не, кога ќе го исклучите и вклучите, не останува