Creative Roar 2, Bluetooth звучник што го консолидира неговото лидерство

Криејтив рик 2

Ако има нешто што ја дефинира брендот Creative, тоа е нејзината беспрекорна траекторија поврзана со светот на звукот. Компанијата е во оваа област многу години, многу е тешко да се игнорираат во својот каталог производи со звучници со Bluetooth, како што е неодамнешниот Звук Blaster Roar 2.

Овој говорник е наследство на првата генерација, а 10 звучник за Bluetooth што ги симна од тронот многу од врвните брендови со поевтин, но покомплетен производ и со несомнен квалитет на звукот. Roar 2 доаѓа да ја зајакне својата позиција во рамките на списокот на најдобри звучници за Bluetooth.

Sound Blaster Creative Roar 2, први впечатоци

Креативен звучник Roar 2

Откако го имаше првиот Криејтив рик, Не можев да не го добијам ова втора верзија на производот.

Тврдењата беа јасни: ист квалитет на звук, но 20% помал по големина. На тоа мора да додадеме естетски допири на ниво на дизајн, подобри материјали за куќиштето и завидна поврзаност за да го извлечеме максимумот од неа.

Морам да кажам дека на почетокот ми изгледаше доста чудно што овој Roar 2 беше во можност да го задржи истиот квалитет на звукот како и моделот од првата генерација по драстичното намалување на големината. Бар беше навистина висок, но се чини дека завршија одлична работа со ново поставување што сте им го доделиле на звучниците, заштедувајќи многу простор во внатрешноста на случајот.

Откако го поврзав мојот iPhone преку Bluetooth со Roar 2, моето зачудено лице го потврдува добриот знак. Звучникот звучи неверојатно добро, и на мала и на голема јачина на звук, каде што можеме да ги компромитираме петте звучници внатре.

Креативни звучници Roar 2

Заборавете на ситниот звук што го даваат 90% од преносни звучници на пазарот. Roar 2 игра во друга лига и ја грицкате скоро целата директна конкуренција. Звучникот од 2,5 инчи што ги репродуцира ниските и средните фреквенции нè тера да мислиме дека Roar 2 има сабвуфер внатре, ефект што е подобрен од парот пасивен радијатор на страните и дека ќе видиме како вибрира при репродукција на басот .

Ако сè уште ни се чини дека Криејтив рик 2 е помалку од бас, можеме да ги подобриме повеќе со Режим на TeraBass Се активира со копче на задниот дел од звучникот.

Во однос на звукот на високиот рик, Roar 2 се издвојува по својот чист и јасен звук. Повторно велам дека ова е квалитетен преносен звучник, затоа мора да заборавиме на оние гласни и вознемирувачки издигнувања што ги трпат производите од ниска класа, во креативниот звучник можеме да уживаме во омилениот музички жанр со сите свои нијанси, дури и во големи количини.

Врски за скоро сè

Поврзаност на Creative Roar 2

Во случај да не ви е доволно Bluetooth-врска, еве список на сите врски што ги нуди Roar 2:

 • НФЦ
 • Помошен влез (приклучок 3,5 мм)
 • USB (ако го поврзете вашиот мобилен телефон)
 • microUSB
 • MicroSD картички

На постарите, можеме користете го како диктафон или како слободни раце ако сме го спариле нашиот мобилен телефон.

Некои корисници го пропуштаат присуството на IRDA и далечински управувач за да контролирате одредени аспекти на репродукцијата без да се движите кон звучникот. Тоа е додаток што никогаш не боли, но во мојот случај, јас не го сметам за витален додаток затоа што користејќи Bluetooth конекција, го користам самиот iPhone за оваа намена.

До 8 часа автономија

Рибар 2 панел

Батеријата од 6.000 mAh во Creative Roar 2 обезбедува до 8 часа автономија, бројка што може многу да варира во зависност од јачината на звукот и поврзаноста што ги користиме за пуштање музика.

За да ја провериме автономијата на звучникот, можеме да го користиме индикаторот за полнење што се појавува на iPhone до симболот Bluetooth или ако сакаме, Roar 2 има светлосен панел со три LED диоди и кои ја претставуваат состојбата на полнење.

Како што се троши батеријата, Roar 2 го намалува максималниот волумен за да се прошири поголема автономија.

Конечно, кога треба да го вчитаме, можеме да го искористиме вграден адаптер за напојување или користете ја конекцијата microUSB. Најбрзиот метод е полначот и сепак ќе бидат потребни два и пол часа да се заврши циклусот на полнење, време што значително се зголемува ако користиме USB-врска.

За кого е Roar 2?

Звучник рикање 2

Јас би го препорачал овој звучник на секој што бара Звучник со Bluetooth, но со завиден квалитет на звукот, тоа навистина ве тера да уживате во музиката што ја пуштате на неа.

Тоа е тим кој тежи 1 кг и чии димензии, иако многу тесни, не го прават звучник што може да го понесете насекаде со вас. Тој е дизајниран да биде поставен на површина и оставен таму додека слушате музика.

Знам дека ова последно нешто што го кажав можеби звучи чудно, но секој пат кога ќе видам повеќе луѓе на улица со Bluetooth звучници кои ги монтираат своите ритла И искрено, Roar 2 не беше дизајниран за тоа. Може да се користи во најсилнабез проблеми, но како што реков, погодно е да го оставиме на фиксно место за наш комфор и звучникот да го добие најдоброто од себе, без да го загрози неговиот интегритет и пасивните радијатори на неговите страни.

Ако сте уморни од кабли, многу обемна опрема од 2.1 што не ја искористувате затоа што му пречите на вашиот сосед, сакате секаква поврзаност и можност да ја носите насекаде во одредено време, Roar 2 е вашиот говорник.

Заклучоци

El Creative Sound Blaster Roar 2 е 10 звучник во сите аспекти. Квалитетот на звукот е фантастичен, неговата автономија е висока за моќноста што ја нудат неговите звучници, дизајнот е трезен и елегантен, но исто така, неговата поврзаност овозможува да се користи со повеќе уреди. Можете ли да побарате повеќе?

Очигледно сето ова го прави Roar 2 не економичен производ иако е во рамките на неговиот сегмент една од најконкурентните во однос на вредноста за парите. Ако се обложувате на овој звучник, мора да го смените чипот и да размислите за преносен звучник на поинаков начин отколку што сте навикнале.

Криејтив рик 2
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
155,83
 • 100%

 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите

 • Conectividad
 • Квалитет на звук
 • Дизајн и квалитет на градење

Contras

 • Некои корисници може да пропуштат далечински управувач
 • Со Bluetooth, се слуша подсвиркнување во позадина

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.