Безжичен Bowers & Wilkins P5 безжично, врвно безжично аудио

Еден од изговорите што го користат многу непријатели на безжичното аудио за да го критикуваат трендот на елиминирање на каблите од мобилните уреди е дека квалитетот на слушалките со Bluetooth никогаш нема да биде ист со оној на конвенционалните слушалки со приклучок за приклучок. Но, некои врвни брендови како Боуерс и Вилкинс изгледаат многу склони да докажат дека квалитетот на звукот и Bluetooth-от не треба да се спротивставуваат., и совршен пример за ова се неговите безжични слушалки P5, мало чудо на звук што успеавме да го тестираме со нашиот iPhone 7 Plus.

Квалитет на материјалите и конструкцијата

Кога отворате кутија со квалитетен производ, тоа се забележува скоро бидејќи ги вадите пластиките, а тоа е нешто што се случува со овие слушалки. Неговата цврстина, чувство и изглед се едноставно непобедливи и сите движења на неговите делови се совршено измешани така што тие се мазни и без никаков вид на игра.

Лентата за глава е покриена со зашиена кожа, давајќи му врвен изглед и сјаен алуминиум на неговите парчиња заедно со црната боја е импозантна. Црните пластични копчиња и приклучоци и отстранливите влошки за уши создаваат навистина убав ансамбл.

Слушалките не се толку мали што можете да ги носите во џеб, но не се толку големи и обемни како другите супраурални уреди, па можете да ги понесете со вас, нешто што е исто така олеснето благодарение на транспортната торба што вклучува. Патем, можете да ги користите како слободни раце за вашиот iPhone, благодарение на вградените контроли што ги носи за примање повици и неговиот микрофон.

Удобен, но мал

Слушалките се удобни за носење. Можеби на почетокот може да се создаде впечаток дека лентата за глава е премногу крута и дека е премногу тесна, но наскоро тоа чувство исчезнува. Како и сите слушалки за уши, ако сте корисник на спектакли, може да имате проблем со слепоочниците и да завршите со некоја непријатност, но навистина влошките се многу удобни и добро се прилагодуваат на вашите уши. Поради нивната мала големина, тие не го покриваат целосно вашето уво, и тоа може да значи дека не се изолира целосно однадвор, но прави доволно за да можете да уживате во аудио без проблеми во бучни средини.

Се разбира, големината може да биде прилично фер за оние од нас кои имаат поголема глава од просекот. Во мојот случај, немав проблеми, но чувствувам дека се совршено прилагодени, и ако имав подолга коса, можеби не ми одговараа толку добро. Тие се „мали“ слушалки за да бидат супраурални, па ако вашата глава е со големина XL, имајте го тоа на ум.

Премиум аудио квалитет

Би можел да ви кажам дека Bowers & Wilkins P5 уживаат во моќен бас, многу избалансиран среден опсег и детални издигнувања, но тоа не се мои зборови, туку го земам од други критики за аудио експерти што можев да ги прочитам. Според мене, P5s звучат навистина добро. Бев многу среќен со моите AirPods и нивниот звук, дури и со моите црвени ритмови што толку многу ги сакаат слушателите на подкасти, но сето тоа беше сè додека не почнав да уживам во аудио-звукот од овие слушалки. Реалноста е дека звукот е многу подобар од оној на двата примери, и иако Битс уживаат во претеран бас од P5, количината на нијанси што ги перцепирате со вторите не се ужива со останатите споменати модели..

Дури и ако проблемот со Bluetooth е проблем за вас, или ако ја потрошите батеријата и сакате да продолжите да уживате во слушалките, можете да го користите кабелот со приклучок Jackек што го вклучува P5. Треба само да ја отстраните подлогата за слушалки, која е фиксирана магнетски, и да го вметнете приклучокот за да слушате музика со кабелот. Нема изговори да не ги користите овие B&W P5 во каква било ситуација.

Премиум квалитет по премиум цена

Очигледно, по сè што ти кажав, не можеме да очекуваме да бидат ефтини слушалки. Тоа е врвен производ за материјали, дизајн и квалитет на звук, и мора да платите за тоа. Неговата цена е околу 299 € на Амазон, нешто што во никој случај не е преголема цена ако ги споредиме со другите слушалки од истата категорија. Покрај тоа, не можеме да заборавиме Вклучуваат батерија што gives дава автономија од 17 часа според брендот, и што лесно достигнува 15 часа според моите пресметки со едно полнење. За да можете да уживате во вашите слушалки со часови и часови, нема да треба да ги ставате во ниту еден случај на полнач, ниту, се разбира, да ги поврзувате на мрежата. Дали барате квалитет, дизајн и перформанси во слушалки со Bluetooth? Неколку подобри кандидати од B&W P5 што ќе можете да ги најдете.

Мислење на уредникот

Безжичен Bower & Wilkins P5
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
299 €
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Удобно
 • Одлични завршни работи и материјали
 • Извонреден квалитет на звук
 • Голема автономија од околу 15 часа
 • Можност за употреба со приклучок кабел
 • Случај за носење

Contras

 • Нешто мала големина во зависност од тоа кои глави
 • Премиум цена

Галерија со слики


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.