Chromecast 2, ја анализираме „AirPlay“ на Гугл [ВИДЕО]

CHROMECAST-2-MINIATURE-WEB

Ние сакаме да ги емитуваме нашите омилени серии на телевизија, особено сега кога живееме во поврзан свет. За жал, паметните телевизори обично имаат малку бескорисен и ограничен оперативен систем, сепак, ние имаме многу гаџети кои се лесни за конфигурирање и ни овозможуваат да уживаме во целата мултимедијална содржина што ја сакаме во нашата дневна соба. Денес сакаме да разговараме со вас за Chromecast 2, ефтината верзија на AirPlay што Google ја има на пазарот, ние ќе ја анализираме содржината на производот, како и да ги измериме неговите величини и ограничувања. Ако размислувавте да набавите Chromecast, не можете да ја пропуштите оваа анализа.

За почеток, мора да знаеме како да правиме разлика. Chromecast 2 не е и не е наменет да биде Apple TVПонатаму, како производ на Google, има свои ограничувања. Ограничувања кои главно влијаат на iOS уредите, бидејќи во однос на уредите со Android тој не претставува скоро ниту еден, дури и дозволува пресликување (огледало на екранот на уредот) директно на ТВ. Chromecast 2 не е ниту AirPlay, со ова мислам дека нема да се појави во иконата AirPay на нашиот уред, така што нема да можеме да споделуваме содржина лесно како што правиме со Apple TV, иако постојат алтернативи за тоа, ние ќе ви кажеме кои се тие на крајот од објавата.

Видео за отклучување, преглед и тестирање на уредот

Какви подобрувања има во однос на оригиналниот Chromecast?

хромекаст-1

Малкумина, ако не и скоро никој. Главната новина е дизајнот, достапен во четири бои, иако решивме да одиме по црната боја за да не ја нарушиме хармонијата меѓу уредите за мултимедијален центар, сите црни. Компактен е, но на крајот е поголем од претходната генерација на Chromecast. Сепак, неговиот флексибилен и рамен кабел ни олеснува да го приклучиме на кој било телевизор без никаков проблем. Покрај тоа, помеѓу кабелот и Chromecast 2 имаме магнетизирана област, што дури ќе ни овозможи да го лепиме Chromecast 2 за да заштедиме повеќе простор ако е можно.

Во техничкиот дел имаме уред со помоќен процесор од претходната генерација, придружен со двојна опсег Wi-Fi. Сепак, содржината над 1080p (Full HD) резолуција ќе продолжи да биде некомпатибилна со Chromecast 2, нешто што не изненадува од уредот од само 39 €.

Апликациите се моторот на Chromecast

хромекаст-3

Ова е кога ќе го прошириме прашањето за „AirPlay“. Добрата работа кај Apple AirPlay е што кога уредот што прима е компатибилен, немаме проблеми со испраќање на едната или другата содржина, секаков вид репродукција ќе биде валидна, бидејќи врската е iOS уред / AppleTV. Сепак, ова не е случај со Chromecast, апликацијата Google Cast за iOS не овозможува AirPlay, затоа, секоја апликација мора да додаде одредено копче за споделување на содржината. Најдовме услуги на барање, како што се Јомви (Movistar +), кои не дозволуваат пренесување содржина до Chromecast, иако тоа го прават најпопуларните, како што се Spotify, YouTube и Netflix.

Ова е доста негативна точка, искористувањето на одликите на AirPlay ќе беше поочигледно, сепак, постојат алтернативи. Јас во моментов користам Мудра игра да ја емитувам мојата содржина што не е достапна во услугите на барање преку Chromecast. Од друга страна, благодарение на што Safari дозволи екстензии, ние се држиме до нив Момокаст, апликација која додава проширување на Safari што ќе ни овозможи да ја пренесеме секоја содржина што ја играме на нашиот Chromecast, па дури и огледало од Safari, совршена алтернатива.

Заклучоци

хормекаст-2

Chromecast 2 на Google дава за тоа што го дава, не можеме да имаме претензии во стилот на Apple TV, повеќе од сè, бидејќи тоа е уред кој чини третина од трошоците на Apple TV. Од друга страна, несогласувањата помеѓу Google и Apple се очигледни, па оттука AirPlay не е овозможен за Chromecast, затоа ќе мора да зависиме од надворешни апликации, иако тие можат да бидат снабдени со алтернативите што ви ги кажавме претходно, реалноста е што не е толку пријатно како AirPlay, но е подобро од ништо. Реалноста е дека наоѓаме многу уреди со Android PC Box за малку повеќе цена што можат совршено да го снабдуваат Chromecast, иако тоа ако тие ќе ни создадат многу повеќе главоболки.

Ако ви е јасна алатката што ќе ја дадетеr, што не оди подалеку од репродукција на видеа од Safari, YouTube, Spotify и малку други, ова е твојот уред. Ако поставите други предизвици, Chromecast 2 нема да мери.

Содржина на кутија

хромекаст-9

 • Chromecast 2 година
 • Адаптер за напојување
 • MicroUSB кабел

Мислење на уредникот

Chromecast 2 година
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
25 a 39
 • 60%

 • Chromecast 2 година
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • компатибилност
  Уредник: 60%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Дизајн
 • цена
 • Содржина на пакетот

Contras

 • Ограничувања на iOS
 • Google бавно испрати

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Одали dijo

  Го имам откако излезе и вистината е дека вреди за цената што ја има. Вистина е дека не го користам многу, но од време на време поминувам часови гледајќи видеа на ЈуТјуб, документарни филмови итн на ТВ. Затоа, земам колку чини амортизираната.

 2.   iOS-и dijo

  Го имам околу 6 месеци и воодушевен сум, квалитетна цена е многу добра. Јас го користам секој ден со апликацијата atresplayer што треба многу да ја подобри оваа апликација, но еј дали услугата ја имам на 5Gz wifi и е товар пукаше сите остиаа

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Накратко, ќе имаме упатство за Wiseplay, апликација за содржина што е компатибилна со Chromecast и ви овозможува да ги видите сите ТВ-канали во светот. Ќе ви се допадне.

 3.   Марио dijo

  Го имам осум месеци и ги гледам видеата и филмовите на ЈуТјуб

 4.   @diego_nrg dijo

  Имам EzCast5g и работи многу добро, огледало и сè, работи офлајн и го репродуцира целото аудио / видео од Airplay за 24 €, но со единствената лоша страна е што Нетфликс не е компатибилен како голем недостаток ...