Ја анализираме правосмукалката Roidmi F8 Storm, моќноста и ефикасноста

Со доаѓањето на безжични правосмукалки значеше радикална промена во употребата на овие уреди. Апарати и со многу ограничен опсег дефиниран од најблискиот излез, конвенционалните правосмукалки во повеќето случаи завршија исфрлени на просторот во просторијата за складирање на куќата чекајќи го тој среќен ден кога ќе се чекоривме да ги користиме. Но, тоа се смени.

Многу полесни, податливи и со слобода на издавање на кабли, новите правосмукалки со вградена батерија стануваат сè подобри во однос на моќноста и автономијата, и новиот модел Roidmi F8 Storm исто така доаѓа со идеја да се спротивставиме на другите премиум модели, и тоа ќе го направи тоа многу тешко.

Дизајн и спецификации

Со дизајн што беше достоен за награди како што е reddot или IF во 2018 година, тоа нема да биде алатка за чистење што сакате да ја скриете на аголот од плакарот, нешто што може да изгледа анегдотско, но е многу важно, бидејќи на крајот најрешителното нешто кога користите нешто е тоа што го имате при рака кога и да ви треба. Неговата тежина е 1,5 кг иако во зависност од додатоците што ги користиме може да достигне максимум 2,5 кг. Одеднаш користењето на вашата главна единица со мала глава е навистина податливо со едната рака.

Неговиот мотор кој достигнува 100.000 вртежи во минута и неговите 115W му ја даваат потребната моќност за да можат да извршат каква било задача со правосмукалка што можеби ќе ви треба дома, а исто така имате можност да користите турбо режим за оние периоди кога ви треба поголем притисок да се ослободи од нечистотија дома. Неговата внатрешна батерија му дава автономија од 55 минути во нормален режим, повеќе од доволно за вакуум дома со нормална големина, иако ако ни треба турбо режим ова време на употреба е драстично намалено на околу 10 минути. За моја употреба, батеријата е повеќе од доволна, бидејќи тешко дека треба да го користам режимот Turbo. Времето на полнење е околу два и пол часа за целосно полнење.

Она што ми се чинеше повеќе ограничувачко е неговиот резервоар за нечистотија, едвај 400 ml, што значи дека мора да го испразните веднаш штом задачата за чистење надмине нешто специфично. Ова е нешто вообичаено кај овој тип на правосмукалки, бидејќи не можете да имате компактна големина, леснотија и огромно таложење на нечистотија. Секако дека има филтер ХЕПА, нешто многу важно при изборот на модел на правосмукалка и во другите поевтини модели не се вклучени.

Главната единица има LED диоди што ја означуваат преостанатата батерија кога ја користите или нивото на полнење кога го полните. Исто така, има ЛЕР што означува дека е потребно да се испразни резервоарот за нечистотија, иако навистина е многу лесно да се види затоа што е транспарентен. Отстранувањето на резервоарот и празнењето и потоа заменувањето е многу едноставно и брзо, нешто што се цени откако ќе пробате други правосмукалки од овој тип со непотребно посложени механизми.

Вклучени се сите видови додатоци

Вклучено во кутијата сè што можеби ќе ви треба во секоја пригода за да извлечете максимум од ваква правосмукалка. Главна глава со два вида четки, едната за поделикатни површини и другата за поинтензивно чистење што може да се смени за само неколку секунди. Вклучува и помала глава исто така со ротирачка четка која според марката е идеална за чистење душеци и други материјали во кои тие можат да се акумулираат скапо. Ние ја комплетираме содржината со продолжен кабел, флексибилно парче за да стигнеме до најнепристапните агли, глава на четка, филтер за замена и магнетна основа со која можеме да ја оставиме правосмукалката да мирува и да се полни. Другите модели вклучуваат полнач во иста основа, во овој модел не е така, нешто што ни недостасува, но не е ни голем проблем затоа што има некои странични куки за да не виси кабелот кога не се користи.

Основата може да се постави каде било со помош на две опции за фиксирање: со помош на лепило што е веќе поставено стандардно, или со помош на завртки кои исто така се вклучени во кутијата. Транспарентно лепило ќе ви овозможи да ја завршите основата на идот без да се плашите за интегритетот на вашата слика, ако во кое било време сакате да ја смените нејзината локација. Правосмукалката е совршено стабилна благодарение на магнетите што ги вградуваат бидејќи не виси од theидотНаместо тоа, таа се потпира на главната глава за да се одмори.

Управување со

Тој е еден од најлесните безжични правосмукалки што можете да ги најдете, но има и артикулирани глави што овозможуваат многу лесно ракување што ви овозможува да стигнете до недостапни агли. Правосмукалката под столици е прилично лесна со малку вежбање, што заштедува многу време со тоа што не мора да се движи мебел наоколу за да може да се вакуумира. Ако на ова додадеме дека има ЛЕД светла што автоматски се вклучуваат кога ќе детектираат дека амбиенталното светло е мало, можноста да вакуумирате под креветот без да оставите трага е реалност што лесно може да се постигне со овој Roidmi F8 Storm.

Има само неколку копчиња, едно за вклучување и исклучување, друго за турбо. Всушност палењето исто така го активира турбо режимот ако го притиснете со вклучена правосмукалка (за да се исклучи треба да притиснете и држите неколку секунди) за да не можам да видам потреба од тоа второ копче, но не ниту мислам дека е проблем. Празнењето на контејнерот или менувањето на филтерот е многу едноставно, како и промената на додатоците што сакаме да ги користиме, како што можете да видите на видеото што го придружува овој напис.

Апликација што ја надополнува

Од App Store (или Google Play) можеме да преземеме апликација (линк) што ја надополнува правосмукалката нудејќи ни многу корисни информации. Не ви треба никаков процес на конфигурација, само треба да го поставите вашиот iPhone во близина на правосмукалката, да ја отворите апликацијата и тоа ќе го открие автоматски, без потреба од врски. Со оваа апликација можете да ја контролирате нормалната моќност на правосмукалка, што ќе влијае на автономијата на правосмукалката, затоа е најдобро да го користите оној што навистина ви треба. Исто така, ќе можете да видите податоци како што е преостанатиот век на траење на батеријата, статусот на филтерот и други curубопитни податоци како издишаната површина или потрошените калории.

Мислење на уредникот

Roidmi постигна многу избалансиран производ со овој F8 Storm, успевајќи да се натпреварува директно со другите големи брендови како што е Dyson, нудејќи карактеристики што му одолеваат, а во некои случаи дури и го надминуваат, како што е бројот на додатоци вклучени во кутијата. Поради автономијата, тежината, моќта на вшмукување и додатоците вклучени во кутијата, тешко е да не се препорача овој Roidmi F8 Storm за секој што сака безжична правосмукалка што може да ја користи кога и да затреба. Пазарната цена на оваа нова правосмукалка Roidmi ќе биде 399-429 €, иако во моментот во нејзината официјална продавница е 499 € (линк) за Шпанија, наскоро ќе биде достапна и во други мрежни и физички продавници и не можеме да заборавиме дека кога ќе го купите во Шпанија ќе имате мир на двегодишна гаранција, нешто што другите мрежни продавници не го нудат .

Бура Роидми Ф8
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
499
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Potencia
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Врвна моќ и автономија
 • Лесен и практичен
 • Вклучени се и многу додатоци
 • Апликација за паметни телефони

Contras

 • Базата и полначот одат одделно

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.