Домашно осветлување кое е компатибилно со HomeKit благодарение на Koogeek

 

HomeKit ни овозможува да користиме голем број уреди за да ги автоматизираме најчестите задачи во нашата куќа, и меѓу таа огромна листа на додатоци компатибилни со платформата на Apple се истакнуваат над сите оние наменети за осветлување.

Koogeek ни нуди неколку решенија за автоматизација и контрола на осветлувањето на домот, прилагодувајќи се на секоја ситуација и потреба. Приклучок што ви овозможува да контролирате што ќе поврзете со него, ЛЕД сијалица со 16 милиони бои и прекинувач што ви овозможува да го контролирате осветлувањето на целата просторија. Ги тестиравме и ви го покажуваме на видео.

Поврзување WiFi за да избегнете проблеми со опсегот

Сите овие додатоци на Koogeek имаат посебност што ги прави многу интересни: тие се поврзуваат на вашата WiFi мрежа и не ви треба никаков вид мост за да ги контролирате. Ова значи, од една страна, дека нема потреба да се инвестира во друг додаток што е оној што ги поврзува со нашиот центар за додатоци, било да е тоа ТВ на Apple, iPad или HomePod и дека ќе биде важно и до каде далеку се од нив. што со поврзување на нашата домашна WiFi мрежа, тие автоматски ќе бидат поврзани со нашиот центар на HomeKit нема потреба од други поставки.

Да, компатибилен само со мрежи од 2,4GHzИмајте го ова на ум кога го конфигурирате рутерот. Поврзувањето со WiFi овозможува и минимално време на одговор, нешто што уредите што се поврзуваат преку Bluetooth не можат да се пофалат. Од моментот кога ќе го притиснете копчето за вклучување на вашиот iPhone или iPad или да ја дадете нарачката, времето на одговор е веднаш, без да се чека.

Home или апликација Koogeek Home, вие ќе изберете

Да се ​​биде компатибилен со платформата HomeKit има големи предности, а тоа е дека апликациите од трети страни се совршено интегрирани во системот и Можете да ја користите природната апликација iOS или сопствената апликација на производителот рамнодушно. Дом на Коугик, достапно на iTunes бесплатно, ни нуди сè што можеме да направиме со домашните и другите дополнителни функции, нешто што обично е вообичаено во сопствените апликации на производителите.

Нема да се грижите за конфигурирање на додатоците со двете апликации: ги конфигурирате во една од нив и тие веќе се појавуваат во останатите. Тоа е една од предностите на тоа како е интегриран HomeKit, Можете дури и да ги контролирате додатоците со апликации од трети страни, бидејќи со едноставниот факт дека се компатибилни со HomeKit, тие ги користат истите протоколи и се совршено компатибилни.

Автоматизациите што ги правите во една апликација ќе се појават во останатите, не е важно дали станува збор за апликацијата Home, Koogeek Home или друга марка додатоци на HomeKit. Но, како што рековме, постојат некои функции кои се ексклузивни само за мајчината апликација, како на пр информациите за потрошувачката на електрична енергија направени од овие додатоци. И приклучокот и сијалицата во апликацијата Koogeek ни ја покажуваат тековната потрошувачка што ја прават, како и кумулативната во текот на секој месец, откако ќе соберат доволно информации за да го направат тоа.

Дома Koogeek (врска со AppStore)
Дом на Коугикслободен

Додатоци кои се прилагодуваат на нашите потреби

Паметните светилки се добро познати на сите што започнаа во светот на HomeKit. Сигурно сите што не читате и веќе влеговте на овој свет си имате сијалица дома. Сијалицата Koogeek (конец E26 / E27) ни нуди многу ограничена потрошувачка (8W еквивалентна на 60W од конвенционалната) и има интензитет од 500 лумени прилагодливи преку апликацијата и Siri. Со 16 милиони бои нема да се грижите дали е потопло или поладно, затоа што можете да го регулирате по ваш вкус. Малите уживаат во можноста за промена на бојата, или можете да ја користите за да создадете различни средини во дневната соба. Ако некој сака да продолжи да го користи прекинувачот може да го стори тоа, сијалицата ќе се исклучи и ќе се вклучи како нормална сијалица. Се разбира, за да можете да го користите со HomeKit прекинувачот мора да биде во позиција за вклучување, инаку нема да реагира.

Сепак, не е секогаш можно да се менуваат сите сијалици во просторијата, и не само затоа што инвестицијата може да биде голема, туку затоа што може да не е компатибилен типот на сијалицата што ја имаме во просторијата. Прекинувачот Koogeek е идеален за овие ситуации. Тие имаат неколку модели: единечен, двоен прекинувач и регулатор на интензитет. Ние го тестиравме едноставниот прекинувач, а неговата инсталација е многу едноставна. Само требаше да додадам неутрална жица од најблиската разводна кутија, што трае пет минути. Многу важен детал: тие не се валидни за прекинувачи. Огромна предност на прекинувачот е што дури и ако некој не сака да го користи HomeKit, може да го користи како нормален прекинувач што се вклучува и исклучува кога ќе се притисне. Централната LED свети зелена кога е вклучена, за разлика од вообичаените прекинувачи.

И што да правиме ако она што го имаме е светилка со неколку сијалици? Најевтиното решение е далеку приклучокот Koogeek. Работи многу како прекинувач, па дури и Има горе прекинувач со кој можеме рачно да го активираме и деактивираме, за оние кои не сакаат да користат iPhone, Apple Watch или HomePod за да го вклучат светлото. Како и сијалицата, таа ќе ни понуди информации за тековната потрошувачка и акумулираниот месец за месец од апликацијата Koogeek Home.

Сири, автоматизација, околини ...

Можностите што ги имаме со HomeKit се огромни. Да дадам пример, ќе ви кажам автоматизација што ја додадов: кога ќе се вратиме дома, ако е ноќ, светлото на дневната соба се вклучува, а ако сме дома и е ноќ, светлото на дневната соба се вклучува. Конфигурирање е многу лесно, како што можете да видите на сликата подолу, што ги покажува различните чекори за конфигурација за овие автоматизација. Користете ја вашата имагинација и создадете своја.

Дали сакате да ги исклучите сите светла одеднаш? Создадете средина така што кога ќе легнете сите светла да згаснат, без да мора да одите едно по едно. И, ако сакате да го користите вашиот глас, за тоа имате Сири. Од вашиот Apple Watch, iPhone или iPad можете да му дадете упатства на асистентот на Apple за вклучување, исклучување, затемнување или менување на бојата на сијалицата. И со HomePod, како што можете да видите на видеото, иако во моментот мора да биде на англиски јазик, многу е погодно да го контролирате целиот HomeKit.

Оценка на уредникот

Со многу прифатливи цени, претворањето на целосното осветлување во домот „паметно“ е ветер со додатоци од Koogeek. Конфигурацијата е многу едноставна, на дофат на секого, или од апликацијата Apple Home или од апликацијата Koogeek Home. Додатоците ги искористуваат сите можности што ги нуди платформата HomeKit на Apple, со автоматизација, опкружувања, контрола преку Siri итн. Благодарение на спроводливоста на WiFi, нивниот одговор е многу брз и нема проблеми да можете да ги поставувате каде било во куќата, без оглед каде го имате централниот додаток (iPad, Apple TV или HomePod). Благодарение на разновидната галантерија, можете да изберете од една сијалица до прекинувач што ги регулира сите во просторијата, или приклучок за ламба. Додатоците се достапни на Амазон:

 • Koogeek приклучок: 48,20 € (линк)
 • Koogeek прекинувач: 40,99 € (линк)
 • Сијалица Koogeek: 29,99 € (линк)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Проблем со приклучокот koogeek е дека во зависност од рутерот (оние што телефонските компании ги поставуваат стандардно), Wi-Fi конекцијата обично се губи по 3 или 4 дена, престанувајќи да одговара додека не ги исклучите и вклучите уредот повторно и приклучокот се ресетира.

 2.   Jimими iMac dijo

  Она што не ми се допаѓа во врска со оваа сијалица што ја имам е дека е 500 лумени и за секундарни светилки оди добро, но не и да е главната, кога нијансата на Филипс што вреди 3 пати повеќе достигне 800 лумени валидна за да биде светло главна од која било просторија.

 3.   iponemac dijo

  Точно, се согласувам со 1-от коментар. Имам 3 приклучоци Когек и еден Елгато. Морав да го деактивирам мојот рутер 5ghz band, бидејќи секој ден бев принуден повторно да ги поврзам приклучоците. Сега со 2,4ghz работите се подобрија, но ако имате Wi-Fi продолжувачи, може да ви се случи истото. На секои X дена, добивав време, потребно е да се ресетирам како и да е, бидејќи не знам зошто штекерот е најоддалечен од куќата, дури и со продолжувач, се појавува „Без врска“. Заклучок; ефтино е скапо. Јас сум јасен, ќе го продадам Когек и ќе го купам Елгато затоа што ги губам сетилата со тие непријатности ...

 4.   Мекмардок dijo

  Здраво, читајќи ја статијата, помислив "конечно нешто поевтино и што работи со Apple HomeKit", но читајќи ги коментарите, се издував. Јас го користам Belkin wemo и тие работат многу добро, но се двојно поскапи. И барав прекинувачи за да можам да ги контролирам со iPhone, но прекинувачот за светло wemo не е за Европа. Моето прашање е: Губење на проблеми со врската, исто така, се појавуваат со прекинувачи?

 5.   Мануел Енрике dijo

  Имам приклучок, а проблем што открив е што мојот Apple TV не можам да го имам поврзано на рутерот преку етернет, мора да го имам преку 2g wifi, па ја губам поврзаноста на мојот Apple TV 4K, дали е тоа нормално ?

 6.   Луис Падилја dijo

  Не, можете да го поврзете Apple TV преку Ethernet без проблеми.