App Store отфрла повеќе од 40.000 XNUMX апликации секоја недела

App Store

Во последниве месеци, многу се зборуваше за можноста да биде принудена компанијата што ја води Тим Кук отворете ја вратата за други продавници за апликации. Пред неколку дена, Тим Кук го посети подкастот нишаат од theујорк Тајмс, каде го прашале за ова прашање.

Тим Кук изјави дека секоја недела, App Store прима повеќе од 100.000 апликации за преглед. Сепак, нешто помалку од половина, 40.000 XNUMX, се одбиени. Причината за одбивањето е затоа што тие или не работат или не работат како што тврди инвеститорот.

Во секоја дадена недела, 100.000 апликации влегуваат во прегледот на апликацијата. 40.000 XNUMX од нив се одбиени. Повеќето се одбиени затоа што не работат или не работат на начинот на кој велат дека работат. Можете да замислите ако лекот исчезне, што ќе се случи со App Store за кратко време.

Кара Свишер, домаќин на подкастот, го праша Кук зошто не може да има управувани продавници за апликации од други компании или организации. Одговорот на Кук беше јасен: Apple го создаде екосистемот и заслужува да има корист од него.

Apple помогна да се изгради економија од повеќе од половина трилион долари годишно, половина трилион и е потребно многу мал удел за иновациите што ги создаде и за сметка на водење на продавницата.

Тој исто така коментираше кратењето во провизијата што го џебува Apple, отиде од 30% на 15% кај програмерите кои наплатуваат помалку од 1 милион долари годишно:

Како 85% од луѓето плаќаат нула провизии. И тогаш со нашиот неодамнешен потег со мали програмери, програмерите кои заработуваат помалку од еден милион долари годишно плаќаат 15%. Како што се испостави, тоа е огромното мнозинство на програмери.

Кук наведува дека не е за тоа да им се дозволи на корисниците директно да инсталираат апликации, како приватноста и безбедносниот модел би биле нарушени што Apple го создаде со iOS, иако тврди дека App Store е отворен за промена, дека не е изграден со бетон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.