App Store го сруши историскиот рекорд на продажба во ноември

App Store

Од раѓањето на продавницата за апликации iOS, кратко по лансирањето на оригиналниот iPhone, бројот на достапни апликации и игри само се множи, давајќи им можност на илјадници млади програмери да најдат начин да заработат за живот со тоа што го сакаат повеќето

Но, не само апликациите и игрите се множат со текот на годините, туку и продажбата, приходите и профитот, како за самиот Apple, така и за развивачите. И токму сега Фил Шилер на Твитер објави дека App Store „имаше најголема месечна продажба во историјата на App Store“ во ноември 2016 година.

Фил Шилер, постар потпретседател на Apple за маркетинг низ целиот свет, штотуку објави преку порака на неговата лична сметка на социјалната мрежа Твитер дека во ноември 2016 година е забележана „најголемата месечна продажба во историјата на App Store». Шилер не понуди повеќе детали. во овој поглед, далеку од конкретни бројки во однос на овој рекорден месец на продажба за компанијата.

продавница за рекордни продажби-апликации

На почетокот на јануари, Apple објави дека клиентите потрошиле 1,1 милијарда долари на апликации и набавки во апликации за само две недели од сезоната на празници.

Оваа вест доаѓа веднаш откако Apple ги ажурираше различните обележани делови во App Store и во iBooks Store и iTunes Store, со сите списоци со Најдоброто за 2016 година.

Apple ги објави и наградите што секоја година ги доделува во ова време, „Апликација на годината“ и „Игра на годината“ за iPhone, iPad, Apple TV, Apple Watch и Mac. Некои од овие апликации се Prisma, Clash Ројал, мечка, животот е чуден и MySwimPro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.