Ажурирана продавница на Apple: Достапни се нови iPad и Mac! [Ажурирано]

Apple Store во процес на ажурирање

Продавницата на Apple ја означи својата веќе традиционална порака „Ќе се вратиме веднаш“ напладне, што укажува дека тие прават некои промени. Се чинеше дека сè укажува дека новиот iPad е пред пад и ќе биде претставен, како што очекувавме, без настан во октомври. Apple веќе го ажурираше Apple Store и имаме нови уреди од опсегот на Mac и iPad достапни во онлајн продавницата во Купертино. Подолу ви кажуваме какви модели се претставени.

Нов iPad Pro и iPad 10-та генерација

Да почнеме со делот за iPad. Apple ни претстави новости, како што веќе очекувавме и сите гласини истакнаа, за Pro опсегот и влезниот опсег, кој доаѓа со целосно нов дизајн.

Од една страна, го имаме нов iPad Pro (да го наречеме 2022 година) кој Apple го лансираше во две големини, 11 и 12,9 инчи, со што ги задржа постоечките. Новостите, сепак, доаѓаат во внатрешноста бидејќи дизајнот е практично ист, со финиш внатре Вселенско сиво и сребрено. Овој iPad Pro сега ги има следните карактеристики:

 • Очекуваното Чип М2, со зголемени перформанси на уредот.
 • Retina XDR дисплеј на модел од 12,9 инчи (Течна ретина во l од 11) со технологија ProMotion, вистински тон и широка палета на бои.
 • LiDAR скенер што го придружува a предна камера со ултра широк агол и централно кадрирање.
 • Conectividad Wi-Fi 6E и 5G за LTE модели
 • Ја одржува компатибилноста со Втората генерација на Apple Pencil, Magic Keyboard и Smart Folio за тастатура

Моделите ќе имаат можност да бидат опремени од 128 GB до 2 ТБ y почнувајќи од 1.449 евра, а се зголемува до 1.579 евра за 246 GB и пропорционално зголемување за моделите од 512 GB и 1 и 2 ТБ, достигнувајќи 2.829 евра (плус можноста да ги направиме LTE). Во моментов испораките ќе бидат извршени на 20 октомври, но ќе видиме како луѓето ги резервираат.

Исто така, имаме целосно подигнување на лицето на влезниот iPad, ова се 10-тата генерација на iPad. Овде го истакнува дизајнот што го добивате од iPad Air, конечно нема копче за почеток и завршница во 4 различни бои (сребрена, жолта, црвена и сина). Карактеристиките што ги истакнува Apple се следните:

 • Чип А14 Бионик.
 • Течен ретински дисплеј 10,9 инчи
 • Хоризонтална предна камера од ултра широк агол од 12 MPx со централно кадрирање исто како и моделите Pro.
 • Conectividad Wi-Fi 6 и можност за поврзување 5G на LTE моделите
 • Компатибилност со Apple Pencil од прва генерација, Магичното фолио за тастатура и паметното фолио.
 • USB-C приклучок.

Овие влезни модели ќе доаѓаат само со основниот капацитет од 64 GB за 579 € без LTE или 256 GB со цена што достигнува 779 € без LTE. Тековниот датум на достапност за резервации е следен Октомври 26 и може да бидат засегнати како што одминува денот и се зголемуваат резервите.

Вести во опсегот на Mac

Apple започна со обновување на палетата на Macbook Air и Pro од 13 инчи. Обновувања кои можеби не се доволни за многу корисници, но конечно ги вградуваат новите Apple M2 чипови. Новините што ги има секој од уредите се следните:

MacBook Air со чип M2. Ова обновување не носи промена во дизајнот во споредба со претходниот модел Air, но го инкорпорира новиот чип M2 кој му дава на најлесниот лаптоп на Apple автономија до 18 часа. Одржува течна ретина од 13,6 инчи и достигнува 500 нити осветленост и вклучува една нов на вкупно 4 различни завршетоци: Space Grey, Midnight Blue (новата боја), Сребрена и Златна. Почнувајќи од 1.519 евра со 256 GB, може да се подигне денес во продавниците.

Конечно, 13-инчен MacBook Pro, оној што би можеле да го кажеме е „Entry Pro“ и тоа ја одржува лентата за допир опремена, Сега го имате и Чип М2 овозможувајќи поголема ефикасност и достигнување до 20 часа автономија. Одржува завршна обработка Space Grey и Silver или дел од 1.619 евра со 256GB SSD складирање.

А вие, што мислите за оваа обновена линија на iPad и MacBook? направиВи се чини доволно да поттикнете обновување на вашите уреди?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.