Продуцентот на Битлси не е задоволен од звукот на Долби Атмос на некои песни

Ilesилс Мартин

Ilesилс Мартин, коментираше во интервју објавено во Rolling Stone на проблемот со некои нумери на Битлси кога се игра во Dolby Atmos, технологија на која е изграден просторно аудио формат на Apple. Мартин, одговорен за миксовите на Долби Атмос за двата албума, објаснува зошто клубскиот бенд „Стрел Пеперс осамени срца“ не „звучи добро“ на Долби Атмос, додека Еби Роуд.

Се чини дека с indicate покажува дека басот е делумно виновен за овој мал „проблем“ што беше објавен во јавноста по интервјуто со Мартин. На миксот му недостасува бас за неговата сметка и забележува дека верзијата Долби Атмос на „Abbey Road“ работи многу подобро на овој тип на звук, бидејќи звучно е поблиску до стерео верзијата.

Полковник Пепер, како се претставувате во моментов, Јас всушност ќе го сменам.Не ми звучи баш добро. Достапно е на Apple Music во моментов. Но, ќе го заменам. Добро е . Но, не е добро. Мислам дека на поглаварот Пепер беше првиот албум што беше измешан во Долби Атмос. И тоа го направивме како театарска презентација. Ми се допадна идејата Битлси да бидат првите што направија нешто. Одлично е што тие с can уште можат да бидат први што ќе направат нешто.

Можете да ја слушнете разликата со просторно аудио. Можеби не е секогаш подобро, но има разлика. Мислам дека ги учиме алатките за да ја донесеме таа разлика кај луѓето. Добрата вест е што создава понаклонета средина за слушање во која обрнувате внимание, наместо само да имате аудио во вашата глава за да престанете да размислувате.

Интересно, Мартин верува дека напредната биометриска технологија како што е препознавање на лице, мерење на телото и тестови за притисок на увото еден ден ќе се искористи за персонализирање на искуството за слушање во музиката.

Перцепцијата за мешање на Dolby Atmos во слушалките зависи од повеќе варијабли, како што коментиравме во неколку наврати во подкастот на Apple, ова се случува поради неколку фактори како што се видот на слушалките, дебелината, без разлика дали се со или без кабел, но влијае и на големината на слушалките.глава до коскената структура на секој човек. Затоа подобрувањето на ова искуство за слушање е важно за секого и потребни се нови технологии за да се прикаже снимената музика како што е предвидено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.