Производството на iPhone 13 ќе биде намалено поради проблемите со недостаток на компоненти

Отпрвин, с indicated укажуваше дека Apple нема да има проблеми со производството на iPhone 13 и покрај недостатокот на компоненти. Сега популарниот медиум Блумберг посочува дека во Купертино биле принудени да забави стапката на производство на овие iPhone -и и секако ова намалување на производството ќе влијае на продажбата која првично беше планирана.

Се очекуваше да достигне 10 милиони продадени iPhone 13 оваа година, но бројката може биде многу намален поради недостаток на полупроводнициНа Кога започна производството на овие модели iPhone 13, се очекуваше да произведе околу 90 милиони, сега со проблемите во Broadcom и Texas Instruments бројката ќе биде помала.

Ова е забележливо во датумите на испорака на вашите производи

Кога влегуваме на веб -страницата на Apple, сфаќаме дека при нарачка за нов модел на iPhone 13, па дури и за новоотворениот Apple Watch Series 7, во некои случаи, датумите на испорака одат подолго од еден месец. Ова не беше вообичаено во лансирањата на Apple, иако е вистина дека на почетокот на продажбата секогаш можете да забележите недостаток на акции. Во овој случај тоа се должи на проблемите со компонентите и јасен пример е она што го гледаме во автомобилските фабрики, кои страдаат дури и многу повеќе од компаниите во технолошкиот сектор како што е Епл.

На почетокот беше кажано од Блумберг дека Apple може дури и да го зголеми производството на овие iPhone 20 за 13% во споредба со iPhone 12 објавен претходната година. Сега се чини дека податоците не укажуваат точно на зголемување на производството, Наместо сосема спротивното. Seeе видиме како тоа влијае на продажбата на уреди на краток и долг рок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.