Ова е тастатурата на Microsoft, Word Flow. Може да се користи со една рака

 

Тек на текст-збор

Сè уште има многу корисници кои претпочитаат мал мобилен телефон. Една од причините е што е многу полесно да се користи со една рака. Со телефон со екран кој е околу 5 инчи, многу е потешко да пишувам како што правевме со телефоните од порано и тоа е нешто што ми недостига. Apple требаше да смисли решение што ќе ни овозможи да продолжиме да пишуваме без да мораме да користиме две раце насилно, како што изгледа дека Мајкрософт направи на тастатурата Проток на зборови за iOS.

Мајкрософт испраќа е-пошта до оние кои се претплаќаат на програмата Виндоус Инсајдер, поканувајќи ги да ја тестираат бета-верзијата на својата тастатура за iOS. Пристигна најновата верзија на овие бета верзии нешто што не е достапно на тастатурата на Windows Phone. Ова движење малку ме потсетува кога Гугл лансираше верзија на една од своите апликации, вклучително и новости кои сè уште не стигнале до Андроид. Како корисник на iOS, мило ми е што компаниите како Microsoft и Google не разгалуваат.

Тек на зборови: закривена тастатура за употреба на палецот

Сплит-тастатура-Виста

Но, каков ќе биде распоредот на оваа тастатура? Како што можете да видите на сликата, оваа тастатура ќе има форма на лак и тој е дизајниран така што го користиме палецот само за да пишуваме со него. Beе биде слична на тастатурата што беше во Виндоус Виста и можете да ја видите на претходната слика, но во верзијата на Word Flow за iOS сите букви ќе бидат во лакот. Во отсуство на можност да се провери дали е удобно и дали го подобрува пишувањето, мора да се признае дека овој дизајн за користење на терминалот со една рака е многу попривлечен од оној направен од други брендови.

Ова е уште поголема причина да пробате кога Word Flow ќе се појави во App Store. Се плашам дека ќе има удари при префрлување помеѓу тастатурата за пишување и тастатурата со емоџи, но за обид, сè додека е бесплатна, не боли. Можеби ќе стане моја сопствена стандардна тастатура. Кој знае?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   голем судија dijo

  Ние сме двајца Пабло, јас би ја чувала таа тастатура без двоумење. Се надевам дека оваа тастатура ќе се оствари и дека ако, како што е на првата слика, т.е. целата тастатура, другата изгледа повеќе болка во задникот.

  Салу2.