Инвеститорот покажува како би изгледала „Слика во слика“ на „Епл ТВ 4“

Епл-ТВ-4-ПиП

Кога Apple ја претстави четвртата генерација Apple TV со својот tvOS оперативен систем и откри дека ќе има на располагање сопствен App Store, наскоро почнавме да замислуваме што можеме да направиме со новиот сет-топ бокс од Купертино. Игрите беа првото нешто за кое размислувавме. Apple TV би станал конзола за обични гејмери ​​и наслови како Black Out кои покажуваат дека ќе ги направи. Но, Apple TV 4 сè уште може да направи многу повеќе ако не беа ограничувањата на Apple, како што е неможноста да се користи Picture-in-Picture достапно на iPad iOS 9.

Ако треба да бидам искрен, мислам дека фактот дека Apple не дозволува PiP во Apple TV на XNUMX-та генерација има повеќе врска со одење полека и со добар ракопис отколку со наметнато ограничување. tvOS е во своите први верзии и до tvOS 9.2 нема да можеме да создадеме папки каде да ставаме слични апликации. Најверојатно, во идно ажурирање тие ќе објават Слика во слика. Во секој случај, инвеститорот Стивен Тротон-Смит успеа да ја отклучи оваа одлика и да сними видео како ќе изгледа.

Слика во слика на Apple TV 4

Она што го гледате на видеото е а апликација што ја создал инвеститорот да може да ги гледа каналите што емитуваат бесплатно на Интернет во стриминг. Трутон-Смит го измени за да можете да уживате во минијатурно видео додека пребарувате за следниот канал што сакате да го гледате. Но, не само тоа, туку видеото ќе биде во минијатура, додека ние правиме практично сè, како што е прелистување на нашите фотографии или App Store. Сè уште се прашувам што ќе се случи ако пуштите музика истовремено, но големи се шансите, барем видео-аудиото да престане.

Што мислите за tvOS Слика во слика? Дали сакате да можете да го користите на вашата четврта генерација на Apple TV?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.