Satechi Quatro Wireless, единствената надворешна батерија што ви треба

Тестиравме надворешна батерија со која можете да ги наполните сите ваши уреди, вклучително и Apple Watch. Батеријата Satechi Quatro е совршена за да ве однесе на секое патување и да заборавите на приклучоците и каблите.

Спецификации

Со големина доста слична на онаа на iPhone 13 Pro Max и само малку подебела, оваа Quatro батерија ја нуди капацитет од 10.000 mAh, област за безжично полнење компатибилна со стандардот Qi за нашиот iPhone или AirPods, друга специфична област за безжично полнење за Apple Watch со соодветниот диск за полнење и два USB приклучоци, од кои едниот е USB-C испорака на енергија 18W а другиот USB-A 12W.

Во што се преведуваат сите овие спецификации? Па, покрај полнењето на Apple Watch и iPhone со соодветните области за безжично полнење на врвот, можеме да ги користиме неговите два USB порти за полнење на други уреди со помош на кабли. USB-C е компатибилен со брзо полнење за iPhone, дури може да го надополни iPad Pro со својата моќност од 18 W. USB-A е еквивалентен на стариот полнач за iPad, кој нуди и прилично брзо полнење. Батеријата може да се полни само преку USB-C приклучокот.

Нејзините 10.000 mAh ни овозможуваат да го надополниме нашиот iPhone околу двапати, во зависност од моделот или нашите iPhone, Apple Watch и AirPods. Затоа е совршен за кратки патувања во кои ќе бидеме ноќно излегување и не сакаме да носиме полначи. и кабли од секаков вид. Оваа батерија ќе ви треба само во вашиот целосно наполнет куфер.

Дизајн

Дизајнот на батеријата е прекрасен. Заборавете на класичните црни пластични тули, овде наоѓаме додаток кој е негуван до последен детал. Горниот и долниот дел се пластика Mayte во црна боја, со логото Satechi на горниот дел. Рамката со сјајна темно сива завршница многу не потсетува на актуелниот челичен Apple Watch Series 7, како што можете да видите на видеото. Тоа е дизајн кој ме потсети и на iPhone 3GS, мојот прв iPhone пред неколку години.

Во рамката го имаме копчето за вклучување, кое ќе го притиснеме еднаш за да го видиме статусот на полнење преку четири LED диоди, до кои ги имаме USB-C од 18W и USB-A од 12W. За да функционира батеријата, мора да го притиснеме копчето за вклучување двапати, во тој момент Сината ЛЕД ќе покаже дека е подготвена да ги надополни нашите уреди користејќи го системот што најмногу ни одговара, кога функционира безжичното полнење, ќе стане портокалово. Тоа е навистина убава батерија, нешто сосема ретко во оваа категорија на производи.

работа

Надворешната батерија Satechi Quatro ви овозможува да наполните до четири уреди во исто време, иако самиот производител препорачува да наполниме само три. Во основа, тоа е затоа што енергијата од батеријата мора да се дели помеѓу сите поврзани уреди. Полнењето на вашиот iPhone, Apple Watch и AirPods во исто време е совршено можно со оваа батерија и добивајте целосно полнење од трите без никаков проблем.

Зоната за безжично полнење Qi има моќност од 5W, што значи дека полнењето на iPhone 13 Pro Max ќе трае неколку часа. Ако сакате да го оставите на ноќната маса преку ноќ, ова не е проблем, но ако брзате, ви препорачувам да ја користите 18W USB-C приклучокот, што ќе го надополни за многу помалку време. Ова е предноста што има толку многу опции за полнење. Топлината што ја создава абтеријата за време на полнењето е вообичаена, ништо што привлекува внимание.

Само еден детал, навикнат на системот MagSafe кој го става iPhone во прецизниот логаритам речиси автоматски, во оваа батерија мора да ја идентификувате Qi зоната за полнење. Се наоѓа под логото на Satechi, мора да научите правилно да го позиционирате вашиот iPhone, нешто што бара само неколку обиди првиот пат кога ќе го користите, а потоа можете да го направите првиот пат без никакви проблеми.

Мислење на уредникот

Навикнати на класичните „цигли“ го најдов овој сет на тапани Quatro de Satechi многу впечатлив. На својот фантастичен дизајн додава повеќе опции за полнење за да можете да изберете што да наполните и како да го направите тоа. Нема многу надворешни батерии кои вклучуваат полнач за Apple Watch, безжичен полнач и два USB, од кои едното нуди брзо полнење, а одозгора со многу внимателен дизајн. Тоа значи дека неговата цена не е ниска, но дефинитивно вреди. Можете да го најдете на Амазон за 99,99 евра (линк)

Четири
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
99,99
 • 80%

 • Четири
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Многу внимателен дизајн
 • Област за полнење за Apple Watch
 • USB-C 18W PD
 • 10.000mAh

Contras

 • 5W Qi полнење
 • Областа за полнење Qi е малку мала

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.