Сега се достапни универзални набавки за macOS и iOS

Apple веќе им овозможи на програмерите можност да ги спојат сите нивни апликации кога ги купуваат во App Store и Mac App Store преку единствена универзална набавка за сите нивни платформи. Ова значи дека со единствена уплата корисникот ќе може да ужива во нивната апликација на својот iPhone, iPad и Mac.

„Епл“ минатиот февруари ги објави своите планови за спојување на сите свои платформи на ниво на продавница за апликации. На овој начин, корисник кој сака достапна апликација и за iOS и за macOS Appе треба само еднаш да ја купите таа апликација и таа веќе ќе биде достапна за сите ваши платформи (iOS, iPadOS, macOS, tvOS и watchOS). Апликациите ќе споделуваат дури и купувања во апликации, па ако отклучите некоја функција за вашиот iPad, би ја имале отклучена и за вашиот Mac.

Оваа нова опција е, барем засега, нешто опционално за програмерите, кој може да избере да го користи или не. Сè уште е можно да има апликации со независни набавки на секоја платформа, бидејќи меѓу апликациите за iPhone и iPad, две платформи се споени на ниво на набавки од самиот почеток, но кои им овозможуваат на развивачите да изберат да ги продаваат своите апликации одделно за секоја од нив. од нив ако сакаат.

Намерата на Apple е јасна: дајте поттик на продавницата за апликации macOS. Mac App Store расте многу бавно, со оглед на тоа што многу програмери се одлучуваат да ги продаваат своите апликации надвор од официјалната продавница на Apple. Да запомниме дека, спротивно на она што се случува во iOS, каде што е дозволено да се инсталираат само апликации од App Store, во macOS може да инсталирате апликации од кој било извор, дури и без потпишување, иако Apple стандардно ја оневозможи оваа опција како безбедносна мерка за корисници .корисници. Со оваа нова можност за вклучување на „пакети“ кои ги вклучуваат сите платформи преку единствено плаќање, Apple сака многу програмери да ги ставаат своите апликации во продавницата macOS и корисниците се охрабруваат да ја користат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.