Екранот секогаш вклучен на iPhone 13 ќе биде асот во нејзиниот ракав

IPhone 13, во септември 2021 година

Објавувањето за iPhone 13 е сè поблизу и иако ќе има и други важни новости, Нешто што е кажано малку како екранот секогаш вклучен, може да биде вашето најдобро придобивки.

Се приближува моментот кога ќе го видиме iPhone 13, веројатно истиот месец септември, само два месеци од денес. Многу е кажано за неговите новини, како на пр најдоброто во фотоапаратот, секогаш добредојдено, и неговиот нов True Motion екран со 120Hz, како оној што iPad Pro веќе го има веќе неколку генерации. Сепак, има нешто за што малку се зборува: екранот секогаш вклучен. Токму Марк Гурман ја донесе оваа нова опција во преден план, и покрај фактот што веќе неколку генерации се шушкаше за оваа функционалност, а нешто што се чини неважно може да значи радикална промена на iPhone.

„Епл часовник“ беше првиот уред на „Епл“ со секогаш вклучен екран, „Секогаш на екран“, уште од серијата 5. Ја прескокнав таа генерација на „Епл часовник“, но сепак паднав на серијата 6, која исто така ја вклучува оваа функционалност. Некои корисници го оневозможуваат затоа што вклучува поголема потрошувачка на батерија, но реалноста е дека откако ќе се навикнеш, тешко е да се откажеш од тоа што ти го нуди. Да, батеријата истекува порано, но Apple ја спроведе оваа функционалност, така што влијанието е што е можно пониско, а уште помалку е ако користите сфери во кои преовладува црната боја, бидејќи сите црни делови на екранот ги ќе биде исклучен. Технологијата се очекува да биде многу слична на iPhone 13.

На часовникот ви овозможува да го видите времето без да морате да го вртите зглобот, но на iPhone оваа функционалност може да оди многу подалеку, и ако Apple го додаде на новиот модел на iPhone, треба целосно да го искористи тоа. Што значи тоа? Нема да има смисла од заклучениот екран секогаш вклучен во кој сè што гледаме е времето, што се случува во овој момент кога се активира екранот. Ако сега имаме екран кој е секогаш вклучен, тој ќе може да гледаме повеќе информации, како што е бројот на известувања што ги имаме, и зошто да не и времето во нашата област, или претстојните состаноци за календар. Односно, доколку пристигне екранот секогаш вклучен, тој треба да пристигне со промена на дизајнот на заклучениот екран, и тоа е нешто што долго време го чекавме.

IOS 15 веќе го знаеме, но Apple секогаш има ас во својот ракав со својот нов смартфон и сигурен сум дека ќе видиме новости за iOS 15 дека не беа прикажани на последната презентација на Keynote затоа што ќе мора да чекаме на Издаден е iPhone 15, бидејќи тие ќе бидат ексклузивни промени за овој паметен телефон. За оние од нас кои ќе се сменат во новиот модел на iPhone, ова е одлична вест, не толку за оние кои планираат да останат со нивниот сегашен модел.. И, ако секогаш вклучениот екран е вклучен во iPhone 13, конечно мора да почекаме за нов заклучен екран.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.