Apple Watch Series 8 би можел да вгради сензор за температура на телото

Утре, 14 септември Rangeе бидат претставени новата гама на iPhone 13, Apple Watch Series 7 и веројатно третата генерација на AirPods. Иако серијата 7 с yet уште не е претставена, аналитичарот Минг-Чи Куо испрати извештај до инвеститорите во кој се наведува дека серијата 8 ќе вклучи нови карактеристики поврзани со безбедноста.

Куо тврди дека Apple Watch Series 8 ќе вклучува нова функција која ќе овозможи мерење на температурата на корисницитеНа Ако ги погледнеме патентите што Apple ги поднесе во последните години, гледаме како од 2019 година компанијата поднела разни патенти поврзани со оваа функционалност.

Во моментов постојат различни уреди што овозможуваат да се знае температурата во контакт со кожата, додека други дозволуваат тоа да се направи без контакт.

Различни се гласините што го опколија лансирањето на Серијата 7, уред што ако ги направиме случаите на најновите гласини, единствената новина што ќе ја вгради ќе биде дизајнот на уредот, ќе покаже рамни рабови, но без вклучување на каква било функционалност наменета за здравјето.

Куо, исто така, наведува дека AirPods, исто така, ќе вклучува нови функционалности насочени кон здравјетоСепак, овие функции нема да пристигнат најрано две години, па затоа не очекувајте дека ако утре Apple претстави нова генерација на AirPods, ќе вклучи карактеристики поврзани со здравјето.

Исто така, веројатно е дека Apple ќе лансира нова алатка за управување со сите податоци што ги фаќа преку Apple Watch, иако засега апликацијата Health се покажа како повеќе од доволно и комплетна за овие цели.

Eventе започне настанот за презентација на iPhone 13 утре во 19 часот во Шпанија и можете да го следите во живо преку нашиот блог, а подоцна и преку подкастот каде што ќе зборуваме за сите новости што се презентираат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.