Снегот е најновиот проблем во новата продавница на Apple во Чикаго

Само пред неколку месеци ги отвори вратите новиот, и сега легендарен Apple Store, сместен на реката Мичиген во Чикаго. За време на првите денови од работењето, различни групи тврдеа дека светлата се наоѓаат во продавницата на Apple ги збунија птиците во околината, кои на крајот умираат кога ќе се судрат со џиновските кристали што сочинуваат дел од структурата на продавницата.

Но, се чини дека не е единствениот „проблем“ што оваа компанија и го претставува на животната средина. Според блогот Чикаго Спударт, новата продавница на Apple има проблеми со мразот и снегот што се акумулираат на покривот на Apple Store бидејќи очигледно тоа е друго прашање што не беше земено предвид при неговото дизајнирање.

Новата продавница „Епл“ во Чикаго е дизајнирана без да се земат предвид суровите зими во областа, бидејќи нема олуци што се одговорни за фаќање на топечкиот снег, па како што се случи, паѓа на двете страни од продавницата, што го принуди властите да постават заштитна ограда околу продавницата, со цел да спречи парче снег да падне врз случаен минувач во областа.

Зачудувачки е што со почетна инвестиција од 62 милиони долари, која конечно се намали на 27 милиони долари, Оваа нова продавница на Apple страда од вакви проблеми со дизајнот, особено последното, бидејќи станува збор за проблем што можеше да се земе предвид со поставување на некои олуци за дизајн кои не влијаеја на естетиката на продавницата или нивно интегрирање во покривот, но се чини дека архитектонското студио Зелер Рилш Груп беше во друго нешто при дизајнирањето на оваа легендарна продавница на Apple во Чикаго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Аргуишано dijo

  канелони? навистина?

  1.    D. dijo

   Би бил гладен додека го напишал ...

  2.    фанален воздух dijo

   Нормално дека нема канелони, сите ги јадеа на фестивалот Сант Естеве во Каталонија.

 2.   Мори dijo

  „Дизајнирано“, во последната линија, мислам дека сакаше да го поставиш дизајнираното

 3.   Јан dijo

  Покривот на продавницата е добро дизајниран. Всушност, има некои грејачи кои спречуваат натрупување на снег и има системи што прават водата да се лизне низ внатрешноста на столбовите на зградата. Овој пат, но тие имаа софтверски проблем што спречи правилно функционирање на системот, што предизвика формирање на ладни сталактити што беа ослободени.