Со iOS 14 можете да изберете каде ќе одат новите преземени апликации

На 11 јуни, откако заврши главната презентација на WWDC 2020, Apple ги објави првите бета-верзии на новите фирмвери оваа година за сите ваши уреди, за употреба и уживање на развивачите на апликации. Меѓу нив, iOS 14.

Постојат многу нови одлики што веќе се дискутирани во новиот оперативен систем за iPhone-и, во кои сите корисници сигурно ќе можат да уживаат почнувајќи од октомври. Меѓу нив, оној што многу се истакна, е новиот Библиотека со апликации. Стандардно, кога преземате нова апликација, iOS 14 ќе ја смести во таа библиотека. Знајте дека имате можност да ја промените во традиционален систем.

Една од највпечатливите новини на новиот iOS 14, заедно со изгледот на Додатоци, е Библиотека со апликации. Таквата библиотека воведена само на iPhone-от, автоматски организира апликации во централен поглед на дното на страниците на почетниот екран.

Исто така ви овозможува да ги прелистувате сите инсталирани апликации по азбучен ред и автоматски да ги сортирате вашите апликации во различни категории. Тоа е нов начин на имајте ги во ред сите апликации што ги имате на вашиот iPhone.

Ако веќе сте ажурирани на iOS 14 во бета фаза, ќе видите дека секое ново преземање на нова апликација ќе се појави во библиотеката со апликации наместо да се појавува на почетниот екран како порано. Иако ова може да помогне во расчистување на домашните екрани исполнети со икони, помалку искусните корисници може да се прашуваат каде се нивните преземени апликации.

За среќа, Apple ви дава можност сами да изберете каде ќе се појават преземањата на новите апликации за iPhone. Можете да изберете дали ќе се додадат нови преземања на апликации на почетен екран како порано или се појавуваат само во библиотеката со апликации.

Како да конфигурирате каде се појавуваат нови инсталирани апликации

Стандардно iOS 14 ги зачувува во библиотеката со апликации. Ако сакате да го промените за да ги зачувате како и обично на почетниот екран, следете ги овие чекори:

  • Отворено подесувања.
  • Отворено Почетниот екран.
  • Изберете дали сакате новите преземени апликации да бидат додадени на почетниот екранили само до Библиотеката.

Ако ја изберете првата опција, новите апликации што ги преземате ќе бидат додадени на почетниот екран како порано. Тие исто така се појавуваат автоматски во библиотеката со апликации. Неодамнешните преземања на апликации секогаш може да се најдат во папката „Само додадено“ во библиотеката со апликации.

Ако го изберете вториот, новите преземања се додаваат само во библиотеката со апликации и нема да се појават на ниту еден домашен екран. Ова значи дека домашните екрани на апликации не се пополнети и тие секогаш се чуваат само со иконите што ги сакате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.