Според Kuo, AirPods Pro 2 сепак ќе доаѓа со Lightning порта

AirPods Pro

Еден од уредите за кој се шпекулираше дека ќе биде обновен во септември е AirPods Pro.Се шпекулираше дека втората генерација ќе има поголема автономија, подобар дизајн, па дури и некоја нова функција. Сепак, се чини дека сето ова може да биде во втор план бидејќи најверојатно, според новите гласини, ќе продолжи да доаѓа со приклучокот за полнење на Lightning. Во средината на 2022 година нема да го имаме стандардот USB-C што веќе го користат некои уреди на Apple и не се очекува да пристигне до 2023 година.

Гласината ја лансираше аналитичарот на Apple, Минг-Чи Куо, кој зад себе има неколку точни вести. Затоа секоја вест што ја коментирате или емитувате преку вашиот профил на Твитер мора да се третира сериозно. Во оваа прилика, она што ни го кажува е дека AirPods Pro, втората генерација, тие нема да доаѓаат со стандардот USB-C но сè уште ќе го имаме пристаништето Lightning.

Зошто Apple веќе не го приспособи USB-C како што направи, на пример, во iPad? Мора да се признае, можеби нема да ви треба толкава брзина за прикачување. Но, надвор од техничките аспекти, ќе треба да видиме малку удобност на корисникот. Не е исто што имате различни уреди на Apple со различни полначи отколку со ист. Исто така глобалниот тренд е полначите да бидат унифицирани. На тој начин заштедувате на трошоците. и помалку загадуваат при рециклирање на гаџети.

Поентата е што Куо вели дека нема да го видиме тој стандард до 2023 година, така што мислам дека тоа не е техничка причина што го спречува Apple да го воведе овој септември. ќе има нешто друго и се плашам дека тоа мора да биде економско прашање, со кое Apple ќе заштеди многу милиони со тоа што ќе продолжи да користи Lightning.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.