Тестиравме паметни светла VOCOlinc компатибилни со HomeKit

Паметните светла станаа идеално надополнување за домашно осветлување и украсување. Ние ги тестиравме LED сијалицата и лентата Vocolinc, компатибилни со HomeKit, и ние ви покажуваме што можете да направите со нив.

Паметните светла се додатоци што можат да се користат најмногу дома. Не само што можеме да заштедиме енергија со програмирање и автоматизирање на светлата вклучени и исклучени, туку исто така можеме да создадеме различни средини во нашите простории соодветни за секој момент од денот. Затемнете ги светлата за да создадете поинтимна атмосфера, уживајте во нашите филмови, вечерајте со пријателите или читајте во пријатна атмосфера. Ние исто така можеме да ги менуваме боите, или да користиме потопли или постудени тонови во зависност од времето на денот, итн. Едноставна сијалица или едноставна ЛЕД лента ни нуди многу можности, и денес ги тестиравме прецизно овие производи на брендот Vocolinc, со одлична вредност за парите и компатибилни со HomeKit.

VOCOlinc SmartGlow

Сијалицата Vocolinc L3 користи LED технологија за да ни понуди а Осветленост од 850 лумени со максимална потрошувачка на енергија од само 7.5 W иако е еквивалентно на конвенционална сијалица од 60W. Има бели нијанси кои се движат од 2200 до 7000К, а има и 16 милиони бои што можеме да ги смениме по наша желба. Се поврзува со нашата домашна WiFi мрежа, компатибилна е само со мрежи од 2.4GHz. Тоа е сијалица од типот E27 (дебел штекер).

LED лентата Vocolinc LS2 исто така има LED технологија со a потрошувачка од 12W максимум и осветленост од 250 лумени на метар. Како и сијалицата, таа има 16 милиони бои и топло и ладно бело и 2.4 GHz Wi-Fi конекција. Неговата должина е два метри, иако може да се исече за да одговара на должината што ни е потребна. Исто така, може да се продолжи уште два метра, до вкупно четири. Како важна информација, тој вклучува адаптер за напојување, нешто што овие типови ленти обично не го носат. На задната страна наоѓаме лепило што ни овозможува да го поставиме на која било мазна површина.

HomeKit

Ова се два HomeKit компатибилни производи, значи процесот на конфигурација е едноставен како приклучување, скенирање код со нашиот iPhone и означување на просторијата во кои се наоѓаат. За оние кои користат други платформи, тие се исто така компатибилни со Amazon Alexa и Google Asssitant, но тука ќе се фокусираме на употребите во рамките на платформата за автоматизација на домот на Apple.

За да ги користиме овие светла, не ни треба никаков вид на мост, но ќе ни требаат централна галантерија ако сакаме да можеме да ги контролираме надвор од нашата куќа или сакаме да ги користиме автоматизациите. Овие центри за додатоци можат да бидат Apple TV 4 и Apple TV 4K, HomePod и iPad. Кога користите WiFi конекција, не е важно колку далеку ги поставувате овие додатоци во однос на централното, со што WiFi мрежата ги достигнува е доволно.

Можеме да ја искористиме апликацијата што Vocolinc ја има на располагање во App Store (линк) и со кои можеме да ги контролираме не само уредите Vocolinc, туку и сите оние што ги додадовме во нашиот систем HomeKit. Со оваа апликација можеме да вклучиме, да исклучиме, да ја смениме бојата и да примениме ефекти на осветлување на светлата, а исто така е и од суштинско значење за ажурирање на фирмверот кога производителот издава ажурирања. Естетски не е најдобрата апликација што можеме да ја најдеме, но работи добро.

Ја користам апликацијата Home со сите мои уреди HomeKit, што понекогаш има свои ограничувања, но е најдобра за мене. Ги имаме истите функционалности како и во апликацијата Vocolinc, освен ажурирања (што само нè известува дека се достапни) и ефекти во боја, што се применуваат само со официјалната апликација на марката. Но, конфигурацијата на автоматизациите, опкружувањата и контролата на додатоците за мене е многу интуитивна и ми нуди се што ми треба.

Нека светнат светлата кога ќе се вратите дома навечер, создадете затемнета атмосфера за кога ќе одите да гледате филм, создадете тајмер така што светлото автоматски ќе се исклучи кога ќе помине одредено време или користете Siri и вашиот глас за да контролирате уреди без да треба да го допирате вашиот iPhone за ништо не се некои од работите што можат да се направат благодарение на HomeKit. Откако ќе го пробате, не можете да престанете да го користите.

Мислење на уредникот

Паметните светла се одлична опција за почеток во светот на автоматизација на домот, а Vocolinc ни нуди два квалитетни производи по пониска цена отколку што обично имаат овие видови производи. Добар одговор на контрола преку Siri или нашиот iPhone, целосна интеграција во HomeKit со сето ова што значи и можност за користење на Alexa и Google Assistant ако сакате. Имате повеќе информации во vocolinc.com

 • ЛЕД лента на Амазон за 40 € (линк)
 • Сијалица на Амазон за 22,99 € (линк)
 • Пакет од 2 сијалици на Амазон за 41,99 (линк)
Vocolinc SmartGlow
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
22 a 40
 • 80%

 • Vocolinc SmartGlow
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Функционалност
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Интеграција со HomeKit
 • Ниска потрошувачка
 • Вредност на парите

Contras

 • Неподобна апликација

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Матео Франко dijo

  Помеѓу сијалиците Мерос и VOCOlinc, сте имале шанса да ги тестирате и двете.
  Кој ви се допаѓа најмногу и зошто? Повеќе осветленост, функционалност ... итн
  Мерос светилките треперат во промените на тонот за разлика од VOCOlinc, дали е вистина?
  Поздрав од Меделин, Колумбија