Може ли Епл Очилата да имаат отстранливи камери и слушалки?

Зголемената реалност и виртуелната реалност се компоненти чија тежина и важност се зголемуваат во последниве години. Веќе има многу гласини дека Apple може да подготвува очила за виртуелна реалност крстени како Очила за јаболка. Сепак, немаме јасни индикации дека овој проект напредува, ниту пак имаме официјални изјави. Единствената официјална работа што можеме да ја задржиме се патенти регистрирани од големото јаболко. Во некои од неговите последни патенти можеме да видиме апстрактен концепт за она што може да биде очила за виртуелна реалност со отстранливи елементи како што се слушалки или камери.

Како би еволуирале очилата од Apple со елементи што можат да се отстранат?

Патентите што секојдневно се објавуваат во Заводот за патенти и трговски марки на САД не се ништо друго идеи снимени од научници и инженери. Во случајот на Apple, од искуство знаеме дека конечно не излегоа на виделина сите регистрирани патенти. Затоа гласините се засноваат на вистински податоци, а патентите се регистрирани податоци, па патентите можат да ни помогнат да замислиме каде Apple сака да однесе производ.

Во случајот на Apple Glasses, еден од најновите патенти има наслов: "Електронски уреди со електрично прилагодливи оптички слоеви". Основата на овој патент е еден од најважните проблеми на очилата за виртуелна реалност. Ако не замислиме да ги користиме на плажа, на место со многу светлина, па дури и дожд, можеме да го разбереме тоа ситуациите се неповолни за различните сензори што го сочинуваат уредот. Овие сензори може да бидат камери, сензори за близина и сјајност и долга и слично. Со овој патент, Apple има за цел да создаде a прилагодлив оптички слој што овозможува модулирање на прилагодувањето на ситуациите така што сензорите продолжуваат да функционираат совршено.

Во другите патенти чиј наслов носи: «Екран систем кој има аудио излезен уред. Во овој случај, гледаме како Apple се обидува да додаде дополнителна слушна информација на очилата што би носеле само аудиовизуелни содржини. Станува збор за спојување со структурата на очилата за јаболко а аудио или слушалки за поддршка тоа би било жично на начин на кој тие би работеле унисоно калибрирани од оперативен систем. Esto nos puede hacer pensar que el concepto de Apple Glasses es un dispositivo al que se le pueden sumar diferentes extras dependiendo del uso que se le quiera dar.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.