SharePlay се враќа на iOS со објавување на бета верзиите iOS 15.1 и iPadOS 15.1

SharePlay, новиот Apple во своите оперативни системи

Набргу по лансирањето на финалната верзија на iOS 15 и iPadOS 15, покрај tvOS 15 и watchOS 8, компанијата со седиште во Купертино ја лансираше првата бета верзија на iOS 15 и iPadOS 15, прва бета верзија што означува враќање на функцијата SharePlay откако исчезна во последните бета пред конечната верзија.

Apple ја додаде оваа функција со објавувањето на iOS 15 Beta 2 во јуни. Меѓутоа, во август го отстрани и објави дека оваа нова функционалност, не би бил достапен со објавување на конечната верзија на iOS 15, како и другите функции што паѓаа на патот (нешто доста вообичаено во последниве години).

Како што можеме да прочитаме на страницата за развивачи на Apple:

SharePlay е повторно вклучен во бета верзиите iOS 15.1, iPadOS 15.1 и tvOS 15.1, а профилот за програмери на SharePlay веќе не е потребен. За понатамошна развој на поддршка за SharePlay во вашите macOS апликации, надградете ја macOS Monterey бета 7 и инсталирајте го овој нов развојен профил.

Apple ја објави оваа нова функција како една од главните карактеристики на iOS 15 и iPadOS 15 на WWDC 2021 минатиот јуни. Оваа функција им овозможува на корисниците да гледајте филмови и ТВ -емисии синхронизирано преку FaceTime, соработувајте на плејлисти за музика на Apple Music, споделувајте ги вашите екрани и друго.

Дека Apple повторно ја вклучи оваа функционалност не значи дека ќе биде објавен со следното ажурирање на iOS, бидејќи е веројатно дека следните бета повторно ќе го избришат. Haveе треба да почекаме за еволуцијата на бета за да видиме кога ќе биде објавена оваа нова функционалност, се надеваме дека порано отколку подоцна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.