Watchsmith ни покажува потенцијал за компликации во watchOS

Apple Watch е уред кој еволуирал многу од неговото лансирање, и на кој треба да претстои уште многу, со огромен потенцијал што Apple сè уште не го искористил целосно. Како примерок ја имаме апликацијата WatchSmith, која ни овозможува да ги прилагодиме компликациите на нашиот часовник и да ги направиме да се менуваат во зависност од времето на денот.

Брилијантна идеја

Откако е пуштен во продажба Apple Watch, се зборува за потребата Apple да ги прилагоди лицата на нашиот часовник на многу повисоко ниво отколку што можеме да направиме во моментов. Продавница за сфери под строга контрола на брендот е нешто што сигурно ќе заврши во одреден момент во најблиска иднина, но во меѓувреме имагинацијата на развивачите ни покажува дека дури и со неколку можности што ни ги нуди Apple во моментов, многу може да се направи.

Watchsmith дебитираше во App Store пред само 24 часа и ги искористи компликациите на watchOS за да го прилагоди не само изгледот на нашиот Apple Watch, туку и информациите што ни ги нуди на бирачите. Искористувајќи ги различните видови компликации што ги има watchOS, во зависност од видот на сферата што ја користиме и нејзината локација во рамките на таа сфера, ни овозможува со единствена апликација да конфигурираме различни компликации што ни покажуваат време, состаноци за календар, останување на батеријата, фазите на Месечината, theвездите што се гледаат на нашата локација, итн. Што повеќе можеме да ги конфигурираме овие компликации така што во зависност од времето ќе ни покажува различни информации: наутро времето кога е, напладне состаноците на нашата агенда, попладне ringsвони напредокот на нашата активност ...

Гледач исто така вклучува апликации во сопствената апликација за watchOS, за да можеме да го искористиме за наше вежбање со такви интересни опции во ова време на затворање, како што е тренинг со интервал, или информации за фазата на Месечината, па дури и класичната игра на топка што се одбива на стап што го контролираме со круната на Apple Watch.

Дизајн и функционалност што не може да се подобри

Апликацијата е вистински нож на Швајцарската армија за оние кои сакаат да копаат во неа и да ги конфигурираат своите компликации на часовникот, со огромен број на опции на располагање. Сепак, според мое мислење, извршувањето на оваа брилијантна идеја е попречено од мало внимание при дизајнирањето на апликацијата и компликациите. Во конкретниот случај, претпочитам да ги видам компликациите што веќе ги имам на мојот Apple Watch користејќи различни апликации (Fantastical, HomeRun, Carrot Weather…) затоа што и онака ги имам веќе инсталирано на мојот iPhone. Watchsmith обединува неколку апликации во една, но не го достигнува нивото на дизајн и функционалност на ниту една од тие апликации, дури и не се приближува. Можноста за промена на содржината на компликацијата според времето на денот ме привлекува, но тоа не го компензира овој проблем за кој коментирам.

Апликацијата сега може да се преземе од App Store (линк) потполно бесплатно за да пробате и да верувате во сопственото мислење. Ако сте од оние кои со светли очи го гледаат огромниот потенцијал на оваа апликација Сигурен сум дека ќе бидете задоволни да плаќате 1,99 € месечно (21,99 € годишно ако сакате) дека чини да можете да уживате во неговата функционалност 100%. Во моментов чекам да видам дали идните надградби ги подобруваат аспектите што во моментот ме оставаат прилично студено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Исус dijo

  Дали оваа апликација е платена? Излегуваат коментари дека тие наплатуваат 2 € месечно или 22 € годишно

  1.    Луис Падилја dijo

   Емммммм, дали си го прочитал написот?