Apple би можел да ја користи технологијата Галиум нитрид за својот следен полнач оваа година

 

галиум нитрид Галиум нитрид. Така брод наскоро звучи како многу опасен експлозив. Еден од оние концепти што на почетокот се застрашувачки и кои веднаш ги прифаќаме како дневна рутина, како литиум-јонски батерии, или волфрам-битови.

Па, можеме да се навикнеме да слушаме за оваа тековна технологија на трансформација. Без да навлегувам во технички детали, се чини дека Со овој нов систем, полначите на нашите уреди ќе се намалат во големина со зголемување на нивниот капацитет. Големите брендови додатоци веќе претставија полначи за галиум нитрид (GaN) и очигледно, Apple нема да биде помалку.

Apple можеби планира да прифати технологија на галиум нитрид (GaN) за да додаде помали полначи на своите уреди. Гласина тврди дека компанијата работи на брз полнач 65W за оваа година.

Многу брендови почнуваат да ја прифаќаат оваа технологија во нивните нови полначи за уреди. Грифин и Ауки минатиот месец веќе ги претставија своите модели на CES во Лас Вегас. Apple веќе може да започне со испорака на сопствени полначи GaN подоцна оваа година.

Единствен повеќенаменски полнач

Дома објаснува дека „Епл“ е една од многуте компании што проучува инкорпорирање на полначи GaN во нивните уреди оваа година. За Samsung, Huawei, Xiaomi и Oppo исто така се верува дека работат на сопствени полначи GaN.

Исто така, се тврди дека првиот GaN уред на Apple ќе биде брз полнач 65W со USB-C конектор за полнење на MacBooks, iPads и кој знае дали и iPhone-ите. Полначите GaN имаат предност во автоматското прилагодување на излезната моќност во зависност од уредот на кој се поврзани.

Пример е новиот полнач 61W GaN од choetech. Тоа е околу половина од големината на сегашниот полнач на Apple за MacWooks од 61W.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Xavier dijo

    Дали е сигурен полначот Coetech за мојот MacBook Pro (61W) и мојот iPhone 11 Pro?