Apple води пласман на производи во филм и телевизија

поставување на производи од јаболка 50 нијанси Во светот на рекламирањето постојат многу начини на кои компанијата може да се појави во кој било од рекламните медиуми што се нудат. Една од најбараните поддржувачи е присуството во аудиовизуелни содржини (филм и телевизија) преку она што е познато како Поставување на производи (направи присуството на брендот се појавува директно во рамките на филмот или поглавјето), прилично скапа акција, но доста ефикасна за компаниите, поради високо влијание што генерира кај гледачите.

И, ако ви кажеме дека рамката што е на чело на овој пост е од филмот Педесет нијанси на сиво ќе се согласите со влијанието што а MacBook се појавуваат на сцената. Сцена што направи неверојатни фигури на бокс-офисот (околу 71 милион евра) и затоа имаше голема публика. И ова е само еден од примерите што ја потврдуваат студијата за Бренд канал, што го потврдува тоа Apple повторно е крал на поставувањето производи.

Очигледно Apple е присутен во 9 од 35-те филмови со најголема заработка од САД, надминувајќи на брендовите кои се експерти во ова како Кока Кола или Сони. Затоа Apple ја освои наградата за брендот со најголемо присуство во премиерите со најголема заработка во Холивуд. Присуство кое е подобрено благодарение на работата што ја извршуваат во Купертино за да го подобрат тимот на Buzz Marketing и да ја постигнат најдобри зделки со компании за производство на филмови.

Во претходното видео можете да видите до каде оди присуството на брендот јаболко во филмовите. Сцена од последниот филм на Капетан Америка во која протагонистите ја развиваат заплетата во рамките на a Apple Store, дури и нивните Вработените предводник на Apple интервенираат во акцијата ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хорхе Амариillaас dijo

    Вистината е дека тоа покажува, не знам дали е агресивна рекламна кампања, но во последниве години тие многу се појавуваат во филмовите. Кога порано беа другите брендови кои доминираа во поставувањето на производот. Сагата 007 е брутален пример.