Apple ги обвинува лажните полначи за проблемите со батеријата

iPhone-7-плус-06

„Епл“ штотуку ја затвори истрагата што е отворена неколку недели во Кина, а тоа е дека се открива значително зголемување на дефекти во батериите на уредите „Ајфон 6“, всушност, овде реагиравме по повод експлозијата на овие уреди кои доведоа до отворање на истрагата. Се чини дека Apple ја откри причината за овие проблеми и не се токму инженерите на компанијата, Според истражувачите, експоненцијалното зголемување на употребата на „неофицијални“ полначи во уредите на компанијата предизвикува овие дефекти на батеријата.

Точно е дека полначите на Apple се скапи, нема да се залажуваме, на ист начин како што каблите на Apple не само што се скапи, туку се и прилично слаби. Овој пат, употребата на оригинален полнач е повеќе од оправдана, бидејќи безбедносните механизми и квалитетот на употребените материјали одат далеку од она што можеме да го најдеме кај познатите полначи на кинески компании од трети страни кои и се нудат на јавноста во ценовен опсег бесконечно понизок од оној што се наоѓа во официјалните производи од „Епл“.

Тимот на Appleinsider има добиено протекување утрово за овие полначи, купено за мала количина од 0,50 американски долари во Кина и кое ги наполни батериите на уредите, така што тие завршија кога ќе имаа батерија од 50% или 60%. Овие батерии претрпеа полнења со проблеми со поврзувањето, што предизвика грешка во мерачите и чиповите што ги вклучуваат за да го контролираат одводот на истите. Тоа не е прва полемика во овој поглед, Google неодамна дојде до израз да извести дека ултра ефтините USB-C кабли што можеме да ги најдеме во Амазон може да предизвикаат сериозни проблеми во батериите на уредите Google Pixel. Грижата за нашиот уред подразбира многу повеќе од ставање на капакот на него и скршнување на полнењето на батеријата кога сме платиле до 700 € за ваков телефон, тоа е став колку нелогичен, така и неодговорен, не заборавајте секогаш да користите MFi уреди

Зошто се овие „лажни полначи толку опасни“?

Споредени полначи

Однадвор можеби изгледаат практично исти, но тајната е одвнатре, како што би рекле во Телепица: „Тајната е во тестото“. И токму тука лежи проблемот, можете да купите лажни полначи од три евра на Амазон без никаква грижа, разликата пее штом ги отворите. Овие полначи за нокаут наводно имаат заптивки за сертификација, но многупати тие се имитации, кои немаат никаков вид гаранција за квалитет и може да бидат многу скапи, специјалистот Кен Шириф веќе предупреди дека не постои начин овие лажни полначи да поминат каков било тест за безбедност.

За почеток, тие обично имаат половина од излезната моќност на оригиналите, со врвови и измени при испраќање на енергијата што тоа е она што дефинитивно предизвикува порок на батеријата и грешки во читањето при користење на уредот, што на крајот предизвикува iPhone или iPad да се исклучат кога наводно сè уште има на располагање полнење.

Повеќето од овие полначи немаат последователни отпори, тие користат помалку за да заштедат на компонентите, но не е сè тука, во многу други прилики тие не ги почитуваат растојанијата помеѓу компонентите или вклучуваат температурни сензори, овие сензори се неопходни за полначот да запрете ја спроводливоста на електрична енергија во случај на можен вишок на температура и спречете го уредот да гори на самото место. Затоа, сите треба да бидеме подеднакво одговорни, Откривме многу полначи „Белкин“ или други брендови, поевтини од оригиналните „Епл“, но исто така и MFi сертифицирани, што значи дека Apple целосно се потпира на овие уреди што ќе бидат пласирани и користени. Вие не го правите тоа само поради уредот, туку затоа што експлозија може да предизвика непоправлива лична повреда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лудачки dijo

  Намалете ги цените на полначите и каблите за потрошувачите да ги купат оригиналите. Apple мора да престане да биде толку досаден главно за овој вид додатоци.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   На Apple навистина малку му е грижа што користите лажни полначи, тоа ќе ја расипе батеријата во најдобрите случаи и ќе мора да купиме друга.

   Во најлош случај, ќе ја запалиме куќата за да заштедиме 5 €.

 2.   Претпријатие dijo

  Пред неколку години со Самсунг Галакси С5 што го имав го дадов на роднина, тој го изгуби полначот и купи полнач на еБај, исто беше и надвор, не се разликуваше од оригиналот, на моменти тој ми рече дека купил две батерии за мобилниот затоа што отекувале И тие се расипаа, третата батерија во продавницата беше продадена полнач и тоа не беше марка, но ако едната поскапа од оние на eBay и никогаш повеќе немаше проблеми, ти можеби е во можност да икономисвам на кабел, но не и на полнач, со кинески ефтин eBay ќе ја оштети батеријата, но сигурно, видов извештај за ова и електричниот излез помеѓу оригиналот и лажниот не беше ист, бранот во метар со лажни осцилира многу надвор од опсегот, не го купувам оригиналот купувам една поевтина марка во продавница и со тоа до денес без проблеми, не купувај кинеска на eBay затоа што се исти на надвор, но ќе ја расипе батеријата, освен што може да пукне.