Apple има повеќе од 1.000 милијарда активни уреди на пазарот

производи од јаболка во 2014 година

На конференцијата што Епл ја одржа вчера презентирајќи ги финансиските резултати, а пред времето на прашање на новинарите, Епл ја искористи можноста да извести за одредени факти, како што е моментално и по продажбата на последниот квартал, компанијата со седиште во Купертино има повеќе од 1.000 милијарда активни уреди ширум светот. Меѓу активните уреди ги наоѓаме Mac, iPhone, iPad, iPod Touch, Apple Watch и Apple TV во сите различни верзии што се појавуваат на пазарот во последниве години.

Во текот на последниот квартал од 2015 година, Apple успеа да го пушти во оптек скоро 100 милиони нови уреди дистрибуирани на следниов начин: 74,7 милиони iPhone, 16,1 милиони iPad и 5,3 милиони Mac. И покрај значителниот пад на бројот на продажби на iPad и нешто помал во случајот со Mac, продадените единици на iPhone останаа практично исти како и во претходниот квартал, што истакна некои знаци на предупредување.

Растот што ни го користеше Apple повеќе не е ист, тој веќе не расте, барем во последниот квартал, што може да укаже дека Apple штотуку го достигна плафонот за продажба на својот врвен уред, Земајќи ја предвид Кина, еден од пазарите каде тие многу се фокусираат во последните години, престанува да биде економскиот мотор каков што беше досега.

Сега намерата на Apple е да се фокусира на Индија, која со 1.200 милиони жители И со сè поконкурентна економија, таа е следната убава девојка на „Епл“ и каде што еднаш ќе се променат барањата на странските компании, „Епл“ веќе претстави неколку проекти за започнување на отворање на сопствената продавница на „Епл“, оставајќи ги настрана препродавачите што ги користи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.