Apple би можел да инвестира во AU Optronics за AMOLED панелите на претстојните iPhone телефони

3d-допир

Apple најпрво користеше екран AMOLED во Apple Watch, уред што беше претставен во септември 2014 година и се најде во продажба во април 2015 година. Во тоа време, никој не се сомнева дека тие исто така ќе користат ваков тип на технологија во панелите на iPhone, иако е невозможно да се знае кога тие волја. Во секој случај, последна гласина веќе се осмелува да го потврди тоа Apple ќе инвестира во компанијата AU Optronics така што токму овој обезбедува, барем, дел од овие панели.

Веста ни доаѓа од Фокус на Тајван и ги цитира локалните медиуми во нивната земја како извори. Неговите информации уверуваат дека AU Optronics веќе работи на развој на AMOLED панели повеќе од една деценија и сега има добар број патенти што ја покриваат технологијата што се користи во AMOLED панелите. Во моментов, компанијата исто така обезбедува контролни табли за Huawei.

Гласините тврдат дека Apple ќе започне да користи AMOLED панели од 2018. Постојат аналитичари кои не ја негираат оваа можност, но тие исто така предупредуваат дека некои провајдери на ЛЦД-панели Тие инвестираа многу за да ја снабдат побарувачката на „Епл“, така што „Ајфон“ нема да има други екрани освен ЛЦД-а најмалку 3 години. Ако земеме предвид дека овие изјави се дадени во 2015 година, сè укажува на тоа дека во 2018-2019 iPhone 8 или 8s веќе ќе доаѓаат со AMOLED екран.

Гласини, исто така, тврдат дека Apple се држи разговори со Samsung, Japan Display и LG, последниот е единствениот снабдувач на панели за Apple Watch. Многу е веројатно дека, ако „Епл“ заврши со инвестиции во „АУ оптроникс“, тоа ќе го стори во иднина во која ќе има поголема контрола над оваа компонента и ќе има помала зависност од другите компании, како што е, ефективно, „Самсунг“.

Дисплеите AMOLED имаат свои предности, но и свои недостатоци. Од една страна, тој нуди подобар контраст и помала потрошувачка кога користите црни позадини, но овој контраст може да биде и премногу силен. Останува да видиме што прави Епл за да бидат сите среќни, но за тоа сепак ќе мора да почекаме неколку години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.