Apple објавува список на производи што не треба да се приближуваат до пејсмејкерот

Со лансирањето на iPhone 12, неколкумина беа лекари кои со добри очи не ја видоа имплементацијата на магнет за употреба на технологијата MagSafe, бидејќи можеше даМешајте во функционирањето на пејсмејкерите или дефибрилаторите вградени поради можни магнетни пречки.

За да се обиде да расветли повеќе на ова прашање, Apple објави а список на производи тоа мора да се одржи повеќе од 15 см или повеќе од 30 см ако имате систем за безжично полнење, поканувајќи ги корисниците да се консултираат со лекар во случај на сомнеж.

Производи од јаболко кои содржат магнети

AirPods и футрола за полнење

 • AirPods и футрола за полнење.
 • AirPods и кутија за безжично полнење.
 • Кутија за AirPods Pro и безжично полнење.
 • AirPods Max и паметно куќиште.

Apple Watch и додатоци

 • Apple Watch.
 • Групи од Apple Watch со магнети.
 • Додатоци за магнетно полнење за Apple Watch.

HomePod

 • HomePod
 • HomePod мини

iPad и додатоци

 • iPad
 • iPad мини
 • iPad воздух
 • iPad Pro
 • Паметно покритие и паметно фолио за iPad
 • Паметна тастатура и паметна тастатура Folio
 • Магична тастатура за iPad

Додатоци за iPhone и MagSafe

 • Сите модели на iPhone 12
 • Додатоци на MagSafe

Мек и додатоци

 • Mac mini
 • Мек Про
 • MacBook Air
 • MacBook Pro
 • иМек
 • Дисплеј на Apple Pro XDR

Отчукувања

 • Битс Флекс
 • Победи Х.
 • PowerBeats Pro
 • UrBeats3

Според документот, другите производи кои не се вклучени во оваа листа, исто така, вклучуваат магнети, но тие не се мешаат во гореспоменатите медицински помагала.

Американското здружение за срце спроведе студија со различни видови на пејсмејкери и дефибрилатори, каде 11 од 14 од нив доживеале мешање кога iPhone 12 Pro Max се чуваше близу до медицинското помагало, дури и кога сè уште беше во пакувањето на производителот.

Д-р Мајкл Ву, главен истражувач на оваа студија, Кардиолог на кардиоваскуларниот институт за живот и професор по медицина на Универзитетот Браун, наведува дека:

Отсекогаш знаевме дека магнетите можат да се мешаат со имплантантни срцеви електронски уреди, но сепак бевме изненадени од силата на магнетите што се користат во магнетната технологија на iPhone 12.

Општо, магнет може да го смени времето на пејсмејкер или да ги оневозможи функциите за заштеда на живот на дефибрилаторот, а ова истражување укажува на итност сите да бидат свесни дека електронските уреди со магнети можат да се мешаат со имплантантни електронски срцеви уреди.

Од лансирањето на опсегот iPhone 12 во октомври минатата година, Apple призна дека овој опсег може да предизвика електромагнетни пречки во медицинските уреди како што се пејсмејкери и дефибрилатори. Во последното ажурирање на документот за поддршка, iPhone 12 веќе не се прикажува како зголемен ризик од магнетни пречки со медицински уред отколку претходните модели на iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.