Apple одби да и го даде изворниот код на iOS на Кина

GovtOS Кина

Извршниот директор на „Епл“, Брус Сивел, седна на друго крипто рочиште вчера, наречено „Пукање на дебатата за крипто: Увид во индустријата и спроведувањето на законот“. На тоа сослушување, Apple го призна тоа Кина ги праша за изворниот код од неговите оперативни системи во неколку наврати во последните две години, за што се шпекулира дека „Мајкрософт“ попуштил.

Сјуел бил под притисок да одговори на прашањето поврзано со барањето на Кина за извештаи дека компанијата раководена од Тим Кук и давала чувствителни информации на владата на големата азиска земја во минатото. Но, одговорот што му го даде генералниот совет на компанијата за јаболка беше изненадувачки колку што се очекуваше.

Apple не и го даде својот изворен код на Кина

Извештаите дека Епл и понудил помош на Кина станале почести во екот на конфронтацијата помеѓу Епл и Федералното биро за истраги, кога капетанот Чарлс Коен, Командант на државната полиција во Индијана, рече дека „Епл“ и дал информации на кинеската влада во замена за комерцијални предности во азиската земја. Отпрвин, би можеле да помислиме дека тврдењето на Коен има смисла, но треба само да го разгледаме одговорот што го дадоа Тим Кук и компанијата во земјата каде што имаат седиште, за да сфатиме дека Apple нема да ги обезбеди тие информации на никого

Од друга страна, Сивел рече дека побарал приватни состаноци со ФБИ да разговара за криптирање и ги барал тие состаноци уште пред случајот Сан Бернардино. Генералниот советник на „Епл“ вели дека тој сепак е подготвен да се состане со американските полициски служби. Whatе видиме што ќе се случи во следната епизода на Apple vs. ФБИ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.