„Епл“ има повеќе приходи за една четвртина од „Гугл“ од лансирањето на „Андроид“

тим готви јаболко часовник

La спорот помеѓу Oracle и Google открива доверливи информации за овие компании. Веќе е откриено дека Гугл му плаќа на Епл милијарда долари хонорар од 2014 година да го задржи Google како стандарден давател на пребарување во Safari за iOS, како и договор за споделување приходи во кој Google му дава значителен дел од приходите за пребарување реклами на iPhone на Apple.

Адвокат на Оракл исто така изјави дека Гугл од неговото лансирање оствари 22 милијарди долари профит и 31 милијарди долари приход од Андроид. Иако кој било број во милијарди е импресивен, тој бледне во споредба со шпекулациите за мобилна платформа на Apple. Како што нагласува кварц, „Епл“ оствари повеќе приходи од „Ајфон“ за една четвртина, собирајќи 32 милијарди долари од продажбата на iPhone од јули до септември.

Очигледно, постојат некои наслови што ги објаснуваат огромните разлики. Особено, Google нема шанси да продаде сопствен хардвер. Скоро сите приходи од Андроид се добиваат од Google Play Store за споделување на приходите на програмерите (како „Епл“, „Гугл“ има поделба 70/30) или реклами прикажани на телефоните на „Гугл“. Успешниот бизнис на Хардверот на Apple е подобар за давање повисоки маржи, и со поголеми маржи доаѓаат поголеми профити.

Така, иако оваа бројка е симболична од било што друго, таа е значајна во демонстрирањето на Успехот на Apple со iPhone во целина. Запомнете дека Apple и Samsung се единствените производители кои заработуваат пари од паметни телефони. Секој постојано губи пари. Ризиците поврзани со бизнисот со хардвер често се занемаруваат, но Apple ги бележи придобивките од својот успех.

Дури и гледајќи ги бројките за продажба на софтвер, Apple е близу до бројките на Google. Apple во минатото објави дека App Store собра 40 милијарди долари за програмерите. Тоа значи дека на Apple генерира приход од најмалку 12 милијарди долари од App Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Вилијам dijo

  И тоа ги прави корисниците на оваа платформа горда што нивниот бренд заработува толку многу и им наплаќа повеќе за нивните услуги и хардвер !!! тоа чувство остави ми ја оваа белешка

 2.   Pablo dijo

  Имате типична мисла за Андроид кон корисниците на Apple: дека се извинуваме за брендот што систематски нè измами.

  Apple може да остане на врвот, и покрај конкуренцијата, благодарение на постојаното подобрување на своите производи и ова подобрување е можно само за приходите што ги создава. Корисниците на Apple плаќаат што плаќаме за да одржуваме бренд што ни нуди што сакаме. Не знам што е во ред со тоа.

  Тоа е исто како да кажам дека сум глупав затоа што продолжувам да купувам брендирани производи во супермаркет наместо приватните брендови на Меркадона или Карфур („кои се исти и многу поевтини“, како што велат). Кој смета дека е исто, нека го купи, но не смееме да им штетиме на оние што сакаат производи со повисок квалитет.

  Со почит