Apple Pay беше скок на црниот петок

јаболко плати црн петок

Работите одеа многу добро за „Епл“ на црниот петок, но не во секој оддел. Според извештаите на аналитичарите, минатиот петок Apple ќе собореше рекорд на продажба историски благодарение на Црниот петок и повеќето од купувањата преку Интернет тој ден беа направени од iOS уреди наспроти Android. Два медала за Apple, но калифорниската компанија носи пораз: неуспехот на Apple Pay на истите тие датуми.

Овозможениот систем на плаќање на iPhone-ите на следната генерација и на Apple Watch не го постигна очекуваниот успех за време на викендот на Црниот петок. На Користењето на Apple Pay опаднаСпоред графиконот InfoScout, кој користел податоци од 300.000 купувачи во САД за време на продажниот викенд. Оваа година, користењето на Apple Pay беше преполовено од податоците за 2014 година.

Сепак, мора да потенцираме некои фактори. Овој примерок од 300.000 купувачи не ги претставува сите корисници на iPhone а фирмата не ги анализираше плаќањата извршени преку апликации од трети страни, како што се Uber, Lyft или Airbnb, кои прифаќаат Apple Pay како начин на плаќање.

Точно е и дека минатата година „Епл Пеј“ беше новина, додека неговата употреба можеше да се намали во последните месеци, нешто чудно, имајќи предвид дека се повеќе и повеќе установи го прифаќаат овој начин на плаќање во САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.