Apple продолжува да доминира на пазарот за носење уреди во вториот квартал од оваа година

уреди за носење

Apple продолжува да доминира на пазарот на уреди за носење во вториот квартал од оваа година, благодарение надобар прием на продажбата на неговите AirPods и Apple Watch. Несомнено има голема заслуга, од две причини што априори треба да ја одземе продажбата од овие уреди.

Првата е цената. И часовникот и слушалките тие се борат на пазар преплавен со ефтини уреди „како“. И второ, дека Apple ве „принудува“ да имате iPhone во случај на Apple Watch, и препорачан во случај на AirPods, доколку сакате да ги имате сите функции што ви ги нудат слушалките на Apple.

Според една статија објавена од ИДЦ, Apple е сè уште најпродаван производител на уреди што се носат во вториот квартал на оваа година. Мала шега.

Глобална продажба на уреди што се носат порасна за 14,1% во текот на вториот квартал на 2020 година, благодарение на големата побарувачка на слушалки како AirPods и континуираниот интерес на населението да го следат нивното здравје поради среќната глобална пандемија што влијае на сите нас.

Главните даватели на услуги им се допаѓаат Apple, Huawei и Xiaomi добија удел на пазарот, додека другите провајдери се бореа да привлечат нови клиенти. Fitbit опадна значително 29,2 проценти. јасно е дека квалитетот и веродостојноста на здравствените податоци добиени од вакви уреди преовладуваат над цената.

„Епл“ продаде уште 5,9 милиони носивости во вториот квартал на 2020 година во споредба со истиот период од претходната година; зголемување од 25,3 проценти. Уделот на пазарот за носење на компанијата се зголеми од 31,1% на 34,2%. Huawei следеше далечна секунда, продавајќи 18,5 милиони единици помалку од Apple.

Друг извонреден факт е дека слушалките имаат значително поголема побарувачка од паметните часовници и фитнес тракери, растат 32,6 проценти и учествуваат со 60 проценти од сите носени уреди во текот на кварталот.

Apple исто така доминира во овој сектор, вкупно продавајќи 23,7 милиони AirPods и Beats, проследено со Samsung и Xiaomi. Без сомнение апсолутен бес.

Ако земеме предвид дека Apple Watch Серија 6 е веднаш зад аголот, заедно со веројатно нови слушалки исто така од Apple, не е изненадувачки што следниот квартал и следното Apple ќе ја направат оваа 2020 година полна како водечка марка во продажбата на производи што се носат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.