Apple HomeKit и Amazon Alexa, разликата е во безбедноста

HomeKit дебитираше пред повеќе од две години и требаше да се работи многу за да се започне, сега е моментот кога се чини дека производителите веќе одлучуваат да создадат додатоци компатибилни со системот за контрола на „интернет на нештата“ на Apple. Ова одложување е критикувано од многумина кои гледаат како Амазон, со многу помалку време на овој пазар, веќе има многу повеќе додатоци компатибилни со Алекса и целиот систем изграден околу вашиот Amazon Echo.

Како и секогаш, Apple се нарекува непотребна бавност, поставување премногу барања за забавување на целиот процес се додека брендот не успее да лансира уред компатибилен со HomeKit. Зошто толку многу разлика меѓу едното и другото? Причината е само една: безбедност. Стратегиите на обете компании се многу различни, и иако се чини дека едната се обложува на безбедност пред сè, другата се чини дека нема повеќе грижа од преземањето на пазарот што се шири.

До 6 месеци за да добиете печат на HomeKit

За компанијата од вратите да произведува уред заверен од HomeKit од минута нула, Apple мора да го контролира процесот. Првата работа е да се користи специфичен чип што само Apple го продава и кој е со цена од 2 долари. Тие исто така треба да користат специфични компоненти за Bluetooth и WiFi, и целиот процес на производство мора да биде надгледуван од Apple. Откако сè ќе заврши, мора да го испратите додатокот до Купертино за да се тестира некое време пред да им дадете Ок и да го ставите во продажба со печат на HomeKit. Во текот на овој процес, лесно може да помине време кое се движи од 3 до 6 месеци.

Амазон од своја страна е многу полабав во своите барања и процесот трае само неколку дена. Потребно е само компанијата што сака да го произведе додатокот да напише некаков код и да го испрати до Амазон, кој ќе даде зелено светло за неколку дена. Нема посебен вид чип, нема надзор од страна на Амазон за време на производствениот процес ... ништо. Откако ќе се направи уредот, тој се испраќа во лабораторија заверена од Амазон за да му се даде печат на „компатибилен со Алекса“ и може да се стави во продажба.

Амазон не ја гарантира безбедноста на овие додатоци

За разлика од Apple, Амазон не ја гарантира безбедноста на овие додатоци компатибилни со Алекса. Можеби не е важно кога зборуваме за детектор за чад, но што се случува кога зборуваме за надзорна камера или заклучување на влезната врата од нашата куќа? Но, тоа е дека дури и помалку трансцендентната галантерија може да биде влезната врата на хакерите во нашата куќа, како што веќе можевме да потврдиме со неодамнешниот масовен напад на Интернет користејќи прецизно надзорни камери и други „поврзани уреди“ кои изгледаа тотално безопасни .

Количина или безбедност?

Амазон има повеќе од 250 сертифицирани производи компатибилни со Алекса, додека Apple има помалку од половина, околу 100 производи. Продажбата на додатоци на Алекса изминатава Божиќна сезона беше спектакуларна и иако продажбата на додатоци компатибилни со HomeKit исто така продолжува да расте, тие тоа го прават со побавно темпо.Делумно поради пониската достапност и повисоките цени.

Прашањето е јасно: Ставете се себеси на прво место на пазарот по која било цена? Тоа е стратегијата што Амазон ја избра и може да работи подобро од онаа на Епл. Додека еден ден не се појави вест што покажува дека нејзините додатоци не се доволно безбедни, а потоа ќе видиме какво решение даваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   KIKE_0956 dijo

    Ниту Apple и Amazon не гледаат во Xiaomi