Apple во 2015 година: нови производи, истите стари сензации

Apple-store-Мелбурн-расизам-0

2015 година завршува и 2016 започнува, па затоа не е лош датум да застанете и да погледнете наназад. Тоа е година во која „Епл“ издаде нова категорија на производи што никогаш порано не ги произведуваше. Но, не можеме да останеме со овој единствен производ, бидејќи тој исто така ги обнови другите категории со нови производи што ќе го означат патот напред во следните неколку години. Apple Watch, iPad Pro, Apple TV 4G, MacBook ... Обложувалниците на Apple за нови производи убедија многумина, тие ги изневерија другите, но тие не оставија никого рамнодушен. Apple е обвинет дека има „бета“ година затоа што не објави ништо што е готово.

 

Apple-Watch-база

Нови „недовршени“ производи

Некои го обвинија Apple дека издава производи што сè уште не се завршени. Очигледно сè ќе зависи од тоа кога ќе се разгледа, или поточно, кога секој смета дека нивниот производ е готов. Apple Watch започна со многу проблеми со достапноста. Иако не ги знаеме бројките за продажба на часовникот, бидејќи „Епл“ е решена да не ги понуди, се чини дека побарувачката беше многу поголема отколку што очекуваше компанијата, па затоа тие не можеа да се справат со сите барања и направија влечкаво лансирање што требаше време да се прошири низ целиот свет.

И покрај овие проблеми, бројот на апликации за Apple Watch рапидно растеше, и кратко потоа, она што требаше да биде за многумина беше лансирана првата верзија на нејзиниот оперативен систем: watchOS 2. Apple започна ажурирање што им понуди нови можности на развивачите, како што се природни апликации и пристап до сензорите на часовникот.

Епл-ТВ-17

Новиот Apple TV 4 е обвинет за нешто слично.Дизајн многу сличен на неговиот претходник, но сосема поинаков концепт на телевизија со апликации како главен протагонист. Друг недовршен производ? Според некои, тоа го има, затоа што го нема стриминг телевизискиот сервис што Apple го започна. Самата Apple никогаш не ја ни навестуваше таа услуга, но таа веќе беше обвинета за неуспех затоа што не ја добила на време. Новиот мултимедијален уред на Apple веќе има повеќе од 2600 компатибилни апликации, некои од нив се навистина извонредни и не достигнуваат 2 месеци од неговото лансирање.

MacBook

Новиот MacBook беше исто така извор на многу критики за компанијата, главно за нејзината одлука да ги елиминира сите приклучоци и да остави само еден. USB-C што можете да го користите за сè, од полнење до поврзување на хард диск или надворешен дисплеј. Автономија што ви дава многу да го поминете денот без да мора да го вчитате, одличен ретино-дисплеј и повеќе од доволно енергија за извршување на задачите за кои е дизајниран со леснотија (се сомневам дека секој што треба да го користи Final Cut Pro го купи ова компјутер) со само 920 грама тежина не беа доволни за да ги убеди оние кои, дури и без да го пробаа, тие ја критикуваа нејзината мала моќност поради процесорот Intel Core M.

продажба ipad pro

Последниот голем облог на годината е новиот iPad Pro. Нов концепт на Apple, според многумина премногу континуиран со претходните верзии, кој се обидува да го обезбеди iPad со потребните алатки, така што корисниците ќе започнат да ја разгледуваат можноста за промена нивните преносни со овој нов таблет. Неговата голема големина и огромната моќност на неговиот процесор, како и квалитетот на неговиот екран и новиот Apple Pencil што го надополнува, го оставаат теренот многу поплочен за да се постигне ова, но сепак има огромно ограничување да има iOS како оперативен систем. Да, точно е дека апликациите многу се подобрија, дека веќе има одлични професионални апликации за iOS, но сè уште е многу оскуден каталог и исто така неговите функции не ги достигнуваат оние од неговите еквиваленти на работната површина. Надвор од графичкиот дизајн и музичката индустрија, iPad Pro сè уште не се гледа како производ што навистина може да му се спротивстави на добар лаптоп.

Истиот стар филм

војна на ѕвездите

Дали некој се сеќава на оригиналниот iPhone? Тој смартфон кој го смени концептот на паметни телефони и сега е еден од најуспешните производи на сите времиња. Нејзината прва генерација, лансирана во 2007 година, немаше 3G конекција, не можеше да испраќа MMS и немаше ниту App Store да може да инсталира апликации. Немаше дури и опција за „копирање и лепење“, а да не спомнувам немање ниту една игра во неговиот каталог на претходно инсталирани апликации. Малкумина сега се сеќаваат на недостатоците на првиот паметен телефон на Apple.

Ниту, пак, е ново што „Епл“ е обвинет дека се обидел да покрие премногу производи, како што некои сега инсистираат да нè натераат да веруваме. Да не заборавиме дека Епл некогаш имаше низа печатари за нивните компјутери, да не ја спомнувам неговата конзола за игри „Епл Пипин“, издадена во 1995 година за 599 американски долари. Лансирањето на првиот iPod беше дури и доведено во прашање. Дали некој се сомнева дека iPod со години е еден од главните производи на компанијата? Па, првата генерација беше многу критикувана и имаше многу луѓе кои побараа од Епл да се фокусира на она што отсекогаш го правеше и да ги напушти „играчките“ за масовна потрошувачка.

Да, можеби е точно дека првите генерации на производи на „Епл“ имаат свои недостатоци, мислам дека тоа е нешто што сите мора да го признаеме, без разлика дали сме повеќе или помалку fansубители на компанијата. Исто така е точно дека многу пати очекувањата што ние самите ги создаваме со гласини, го прават крајниот производ да не го исполнува создаденото големо очекување. Но, има и нешто многу јасно: како скоро секогаш таа лапидарна фраза на „Ова со sобс не се случи“ е категорично лажна. Apple секогаш го правеше истото, и во моментот не можете да кажете дека се сторило толку лошо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.