Apple се приклучува на новиот комитет за транспорт на Министерството за автоматизација на САД

Лиза acksексон, потпретседател на Епл за животна средина, политика и социјални иницијативи, е наведена како една од 25-те членови кои се приклучија на новиот комитет за автоматизација на Министерството за транспорт на САД (ДОТ). Ова значи дека производителот на iPhone ќе има активна улога во следењето на возилата што управуваат самостојно и да помогне во обликувањето на иднината на превозот.

Пред да се придружите на Apple во 2013 година да ги води еколошките иницијативи, Лиза acksексон работеше како администратор на Агенцијата за заштита на животната средина на Соединетите држави.

Според Соопштение за печатот, Новиот советодавен комитет треба да го одржи првиот состанок на 16 јануари веднаш да се започне со работа на „некои од најгорливите и најрелевантни прашања со кои се соочува транспортот денес“, вклучително и развојот и распоредувањето на автоматски возила.

„За време на моето време на Одделот, ние поттикнавме некои од најважните технолошки промени поврзани со транспортот, притоа задржувајќи го нашиот фокус на безбедноста на американскиот народ“, рече американскиот секретар за транспорт Ентони Фокс.

„Овој нов комитет за автоматизација ќе работи на унапредување на иновациите за спасување за да ја зајакне нашата економија и да ја направи нашата транспортна мрежа поправедна, посигурна и поефикасна“.

Комитетот има извршни членови од компании како што се Amazon, FedEx, Zipcar, Hyperloop Uno, Uber, Националниот совет за безбедност и Lyft, како и претседателката и извршна директорка на General Motors, Марија Бара, градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарет и професорот по инженерство на Универзитетот во Калифорнија. Стенфорд, д-р Ј Крис Гердес.

Во ноември, Apple и напиша писмо на Националната администрација за безбедност на сообраќајот на САД (NHTSA), во врска со политиките за автономни возила, во обид да помогне да се дефинираат најдобрите практики во индустријата.

„Обезбедивме повратна информација до NHTSA, бидејќи Apple инвестира многу во машинско учење и автономни системи“, рече тогаш портпаролот на компанијата.

Денешниот развој е особено интересен во светло на тајната на „Епл“, „Проект Титан“, кој неодамна премина од изградба на електрично возило во развој на софтвер за автономно возење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мори dijo

    автомобилот ме потсетува на волшебното глувче