Патентите на Apple сугерираат дека повторно размислувате за гледањето на iPod

Минатата недела, Заводот за патенти и трговски марки на САД објави две од најновите регистрирани трговски марки на Apple за својот оперативен систем паметен часовник, watchOS. Првата марка беше претставена во меѓународната рамка на Класа 9, која во основа опфаќа хардвер, додека втората презентирана во меѓународна класа 42, која опфаќа програмирање и софтверски системи. На 30 година, Епл упати барање во Хонг Конг, насочено кон „iPod“ уредите; На почетокот можеби изгледаше дека веројатно е само барање за обновување. Сепак, не беше единствената што беше презентирана во однос на традиционалната класа 2016 за хардвер, туку беше презентирана за класа 9; за часовници. Зошто Apple би поднел патент на оваа класа во овој момент од историјата на iPod?

Лудоста на минување што ве натера да размислите за iPod часовник нема долго минато. Започна околу 2011 година и наскоро згасна. Тоа беше часовник сличен на Apple Watch, но базиран на iPod екранот и со ремени достапни во широк спектар на бои. Овие ремени беа слични на она што го користи Apple Watch Sport во моментов.

Понекогаш нема причина зошто датотеките за евиденција на Епл за една од нејзините брендови се прават во непарни класификации и луди описи што може да доведе до забуна со работи како што се електрични чорапи. Производи кои воопшто немаат врска со крајниот производ на Apple. Меѓутоа, во овој случај, тој беше намерно претставен во единствена класификација која се фокусираше специјално на часовниците. Нема шанса за грешка. Се разбира, можеме да мислиме дека тоа е сценарио што го создава Apple за да си даде слој на заштита и дека е факт што не оди понатаму. Исто така, треба да мислите дека Apple може сериозно да го преиспита iPod nano часовникот како нова линија на паметен часовник, кој првично може да вклучи обоени ленти со акцент и врска со светот на музиката.

Засега е интересно да се има предвид да не се појави Apple наскоро со тангента со сличен производ и да може да предизвика толку многу изненадување априори. Подолу го транскрибираме барањето на Apple што го поднесе во Хонг Конг и на кое се повикуваме.

La Апликацијата на Apple за „iPod“ од Хонг Конг е направена за меѓународна класа 14 опфаќајќи го следново: „хорологија и хронометриски инструменти; часовници; часовници; Часовници хронографи за употреба како часовници, стопери, ремени за часовници, бендови за часовници, куќишта за часовници, часовници и хронометриска хорологија и инструменти; делови за часовници, часовници и хоролошки и хронометриски инструменти; и накит «.

Apple RTM сертификат за „watchOS“

Apple за прв пат регистрираше трговска марка со сертификат 5.061.202 за watchOS, кој е опфатен со меѓународна класа 9 што го опфаќа следново: «Компјутери; компјутерски периферни уреди; снимање звук и плеер, MP3 и други аудио плеери во дигитален формат; глобален систем за позиционирање (GPS), уреди за безжична комуникација за пренос на глас, податоци или слика; софтвер; компјутерски и електронски игри «.

Трговска марка регистрирана од Apple по втор пат, со сертификат 5.061.203 за watchOS, која е покриена со меѓународна класа 42 што го опфаќа следново: «Компјутерско програмирање; дизајн и развој на хардвер и софтвер; консултантски услуги за хардвер и софтвер, техничка поддршка и консултантски услуги за развој на компјутерски системи, бази на податоци и апликации, обезбедување на информации хардвер или софтвер за информации, обезбедување на не-преземачки софтвер преку Интернет; информации, советодавни и консултантски услуги поврзани со сите гореспоменати “.

Apple, засега, работи само на една линија паметни часовници, со различни опсези во рамките на истата марка: Apple Watch. Врз основа на виденото, не е исклучено компанијата Купертино да лансира втора линија, можеби под друга марка, поврзана со iPod-ите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.