Apple престанува да го потпишува iOS 14 откако го објави iOS 14.0.1

Ја прави новата верзија на iOS 14.0.1 објавена од Apple пред неколку дена престанете да ја потпишувате претходната верзија која во овој случај е iOS 14. Сега сите оние корисници кои треба да извршат чиста реставрација на својот iPhone ќе мора директно да ја инсталираат најновата достапна, што е во овој случај очигледно iOS 14.0.1.

Значи, сите оние кои имаат стар iPhone или кои не сакаат да го ажурираат својот iPhone до најновата верзија од какви било причини, треба да имаат предвид дека нема да можат да се вратат во оваа верзија откако ќе ја инсталираат најновата верзија.

Apple го прогласи iOS 14 за застарен и престана да го потпишува, така во никој случај нема да можете да се вратите назад. Од друга страна, добро е што верзиите на Apple продолжуваат да напредуваат и да додаваат нови функции, така што нивните корисници ги имаат сите можни новости на уредот.

Логично има корисници кои сè уште не ажурираат од iOS 13 па дури и некои може да биле порано, но овие се малку и во принцип се препорачува да се ажурираат доколку е можно за да се искористи решението за откриените дефекти и другите нови функции имплементирани во системот. На маргините се оние кои не можат да го ажурираат хардверот, се разбира.

Се почесто е корисниците автоматски да ги ажурираат своите уреди, објектите што Apple ги поставува за да ја извршат оваа акција се јасни, но секогаш има корисници кои претпочитаат рачно да се ажурираат. Во секој случај мора да биде јасно дека во моментов веќе не е можно да се инсталира iOS 14, секое ажурирање ќе не однесе директно до најновата верзија што во овој случај е 14.0.1.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.