Затворени сите продавници на „Епл“ во светот, освен оние во Кина

Светот наопаку како што велат. Неколку часа откако ја слушна веста за затворањето на продавниците на Apple во нашата земја, компанијата Купертино скокна уште еден чекор и привремено ги затвора сите свои официјални продавници ширум светот, освен во Кина. Да, додека во азиската земја се враќаат во нормала малку по малку и сите продавници почнуваат повторно да се отвораат, во остатокот од светот пандемијата напредува неконтролирано и Apple ги затвора сите продавници барем до 27 март.

Како што рековме порано во вестите во врска со ова прашање во Шпанија, Изјавата на „Епл“ е јасна и за борба против вирусот, мора да се преземат драстични мерки, па затоа во овие случаи најдобро е да се фокусирате на луѓето и да ги оставите економските интереси во мирување, затоа затворањето на сите нејзини продавници на „Епл“ е повеќе од оправдано.

Корисниците кои треба да ја користат поддршката на Apple поради проблеми со која било од нивната опрема или слично, можат да го сторат тоа од официјална веб-страница за поддршка и оваа услуга продолжува да биде активна, проблемот е што во многу случаи проблемите може да не се решат без посета на продавницата, нешто што нема да биде можно денес. Се надеваме дека вирусот може да биде содржан во овие екстремни мерки за безбедност и затворање, затоа инсистираме, како и останатите медиуми, да ве замолиме да не го напуштате вашиот дом доколку не купувате храна или основна потреба. или да се оди на лекар.

Посета на продавница на „Епл“ во моментов не беше во никој случај препорачана, така што мерката за затворање на сите продавници ширум светот е одлука добро донесена од „Епл“, која исто така најави финансиски придонес од 15 милиони долари да се бори против овој вирус. Во Кина се чини дека сè е повеќе контролирано и „Епл“ ги одржува своите продавници отворени само во овој дел од светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.