Apple собра 200 милиони долари преку продажба на (PRODUCT) RED за борба против сидата

Повеќе од една деценија, момците од Купертино поддржуваа Истражување за СИДА преку здружението (RED), здружение кое сподели некои детали во врска со работата што ја работи за ставање сида во Африка преку парите што ги собира за Глобалниот фонд.

Од основањето во 2006 г. (RED) собра над 600 милиони долари за поддршка на овој Фонд, од кои 200 милиони доаѓаат само од компанијата со седиште во Купертино и која е под надзор на Тим Кук, според последниот извештај објавен од оваа организација.

Apple продава избор на ексклузивни производи на брендот REED (ПРОИЗВОД), и секој пат кога клиентите купуваат уред или додаток на брендот етса, дел од приходите се донираат на организацијата (RED). Apple продава производи под овој бренд 11 години, а последното издание е iPhone XR.

Благодарение на парите собрани од Глобалниот фонд, илјадници објекти се изградени во Кенија и седум други земји во субсахарска Африка, која имаше огромно влијание врз намалување на ширењето на болеста. Во 2017 година, во Кенија се пријавени 53.000 случаи на ХИВ, што е значително подобрување во однос на бројот на случаи со ХИВ во 2000 година, кога 9,3% од сите возрасни лица во земјата биле ХИВ позитивни.

Во моментов, Apple им става на располагање на сите корисници кои сакаат да соработуваат со овој проект серија производи и додатоци, меѓу кои можеме да се истакнеме:

 • iPhone XR (ПРОИЗВОД) ЦРВЕН
 • Кожни футроли за iPhone XS, XS Max, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 и iPhone 7 Plus
 • Кожни обвивки за iPhone XS и iPhone XS Max
 • Силиконски футроли за iPhone XS, XS Max, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 и iPhone 7 Plus
 • Спортски ремен за Apple Watch
 • Кореја со тока за Apple Watch
 • Победи безжични слушалки Solo3
 • Beats Pill + преносен звучник
 • iPod touch
 • Паметен капак за iPad Pro
 • Кожна футрола за iPad Pro

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.